Manja planeta Kiron ipak nema prstenove – to je nešto čudnije

Otkrića o Chironu: Što su Astronomi Doznali 2021. godine?

Nova istraživanja otkrivaju da su astronomi 2011. godine, kada su prvi put uočili prstenove oko manjeg planeta Chirona, zapravo naišli na nešto mnogo neobičnije. Prava priroda materijala koji orbitira oko ovog hladnog svijeta ostaje nepoznata, no čini se da se radi o stalno promjenjivom disku prašine i plina. Otkriće Chirona, objekta promjera oko 210 kilometara, obilježilo je značajan napredak u našem razumijevanju vanjskog dijela Sunčevog sustava.

Što je Chiron?

Chiron, s orbitom koja varira između Saturna i Urana, bio je prvi u novoj klasi objekata, poznatoj kao centauri. Ova otkrića svjedoče o napretku astronomije, budući da je nakon Chirona, koji je otkriven 1977. godine, nađeno stotine centaura, uključujući neke od najneobičnijih objekata u Sunčevom sustavu.

Neviđeno Otkrivenje 2011. godine

Nijedna svemirska letjelica nije posjetila Chirona ili ostale centaure, a previše je udaljen da bi ga teleskopi na Zemlji promatrali jasno. Međutim, saznali smo nešto dramatično kada je 2011. godine Chiron prešao ispred (ocultirao) neimenovane zvijezde. Izgleda da je ovo otkriće ukazalo na prisutnost prstenastog sustava oko Chirona, ili smo barem mi to pomislili. Astronomi su primijetili da je Chiron uočen kako se zasjenjuje i ponovo osvjetljuje, što je dogodilo četiri puta: dvaput prije i dvaput nakon glavnog događaja.

Razumijevanje Prstenova

Ovo je dovelo do zaključka da Chiron ima dva prstena, koja mogu djelomično blokirati svjetlost iz udaljenijih zvijezda. Iako je otkriće bilo iznenađujuće, obzirom na malenu gravitaciju Chirona, koja ne bi trebala biti dovoljna da zadrži prstenasti sustav, otkrića prstenova oko drugih plinovitih divova u Sunčevom sustavu nisu bila novost. No, novi podaci zahtijevaju ponovno razmatranje. Godine 2018. tijekom drugog zaklanjanja zvijezde, primijetili smo manje promjene u svjetlini nego 2011., što sugerira da situacija nije tako jednostavna.

Trenutna Stanja i Nadalje Istraživanje

Prema dr. Amanda Sickafoose, voditeljici studije s Planetary Science Institute, različita mjerenja oko Chirona sugeriraju da ne postoji stabilan prstenasti sustav, već da se radi o materijalu koji se trenutno razvija. U prosincu 2022., Chiron je ponovno ocultirao zvijezdu, no opažanja su pokazala široki, neravnomjerni disk s koncentracijama materijala koje nisu odgovarale onima iz 2011. ili 2018. godine.

Suzdržana Aktivnost

Izgleda da je 2018. godine bilo manje materijala koji bi blokirao sunčevu svjetlost nego 2011., ali je do 2022. godine situacija bila drugačija. Moglo bi se raditi o izbijanju iz veljače 2021. koje je dovelo do značajnog osvjetljavanja Chirona. Također, Chiron, poput mnogih drugih centaura, pokazuje znakove aktivnosti slične kometima, ali ostaje nejasno kako su ti procesi povezani s diskom.

Zaključak

Dok se nastavljaju istraživanja, pitanja o tome što uzrokuje promjene u karakteristikama Chirona između 2011. i 2018. godine, kao i složena priroda drugih objekata poput Charikla, ostaju otvorena. Nova otkrića pozivaju na dublje razumijevanje ovog fascinantnog objekta i njegovog okruženja u Sunčevom sustavu.

Čitajući o ovoj temi, važno je ne brkati Chirona s Plutovim mjesecom, Charonom. Studija o zaklanjanju iz 2018. godine objavljena je javno u The Planetary Science Journal.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Šrödingerove mačke korištene za pronalaženje računarskih pogrešaka mrtve i žive

Next Post

Zašto začinjena hrana uzrokuje curenje nosa?

Related Posts