Ove Sjednice Očekuje se Peak Lyridskog Meteoritskog Pljuska
U ranim danima sljedećeg tjedna, Lyridski meteoritski pljusak doseći će svoj vrhunac, a Mjesec, koji će biti manje od polupun, neće značajno ometati ovu spektakularnu predstavu. Ako planirate gledati, ne trebate nikakvu specijaliziranu opremu. U stvari, teleskopi ili dalekozori često mogu otežati uočavanje meteora.
Kada i Kako Gledati Lyridski Meteoritski Pljusak
Vrh ovog meteoritskog pljuska dogodit će se noću između ponedjeljka, 21. travnja, i utorka, 22. travnja. Međunarodna meteorološka organizacija predviđa oko 18 meteora na sat na vrhuncu, što je respektabilan broj čak i ako je manji u usporedbi s drugim pljuskovima. Odvedite se na tamno mjesto i dopustite vašim očima oko 30 minuta da se prilagode smanjenoj svjetlosti (izbjegavajte mobitele!).
Зашто је Lyridski Pljusak Poznat?
Lyridski meteoritski pljusak poznat je po svojoj bogatoj povijesti. Povremeno stvara meteorsku oluju, pri čemu na sat pada nekoliko stotina meteora – i to se odvija već tisućama godina. Žurnalist iz Richmonda, Virginia, procijenio je 1803. godine nevjerojatnu brzinu pada od 700 svemirskih stijena na sat. Više od 2000 godina unatrag, u 687. godini prije Krista, stari kineski povijesni tekst Zuo Zhuan opisivao je Lyridski meteorski pljusak kao “zvijezde koje padaju poput kiše.” Opisi Lyrida također se nalaze u astronomiji australskih domorodaca, koja seže još dublje u prošlost.
Kako se Formiraju Lyridi?
Točan mehanizam povećanja pljuskova nije potpuno razumljiv. Meteoritski pljusak nazivamo Lyridima jer se čini da dolaze iz smjera sazviježđa Lyra. Međutim, meteori nisu padajuće zvijezde. Oni su sitni fragmenti asteroida ili kometa, otpad koji ostaje nakon prolaska ovih objekata kroz Zemljinu orbitu.
Za Lyride, izvorni objekt je komet C/1861 G1 Thatcher, dugoperiodični komet koji obiđe Sunce otprilike svakih 415 godina. Iako se pljusak proteže unatrag tisućama godina, komet je otkriven samo prilikom posljednjeg bliskog prolaza 1861. Njegov sljedeći bliski prolaz bit će 2276. godine.
Utjecaj Planeta i Bliži Vrhunci
Međutim, bliskost kometa nije ključni faktor u meteorskoj oluji. Planeti pomiču tragove otpadaka, stvarajući prekomjernu gustoću i povećavajući broj meteora za jednu sezonu. Posljednji put to se dogodilo 1982. godine s 90 meteora na sat, a očekuje se da će se to događati svaka 60 godina. Dakle, imamo još 17 godina do sljedeće iznimno dobre godine, ali iskreno, jedan padajući meteorit izaziva uzbuđenje i prilika da vidimo 18 meteora u satu ne smije se propustiti.
Završne Misli
Pripremite se za fascinantno noćno iskustvo s Lyridima. Bez obzira na to hoćete li vidjeti jedan plamen ili čitavu dugačku stazu meteora, trenutak gledanja padajućih zvijezda zauvijek će ostati u vašem sjećanju. Također, zapamtite da se najbolje pozicije nalaze izvan svjetlosne onečišćenosti, pa istražite i pronađite svoje savršeno mjesto za gledanje!