LMC je upravo napravila blisku aproximaciju našoj galaksiji, a Hubble je vidio posljedice

Hubble Space Telescope Istražuje Veliki Magellanov Oblak

Hubbleov svemirski teleskop nedavno je usmjerio svoj pogled na Veliki Magellanov Oblak (VMO), bližu patuljastu galaksiju koju masivna Mliječna Staza „krade“ od plina. Ova fascinantna galaksija, koja se nalazi na udaljenosti od otprilike 160,000 svjetlosnih godina, fascinira astronome zbog svoje blizine i svojstava.

Što je Veliki Magellanov Oblak?

Veliki Magellanov Oblak je patuljasta galaksija koja se nalazi relativno blizu Zemlje u galaktičkim mjerilima. Iako 160,000 svjetlosnih godina zvuči kao ogromna udaljenost, kada se promijeri da ona zauzima područje otprilike 20 puta veće od promjera punog Mjeseca na noćnom nebu Južne hemisfere, postaje jasnije koliko je fascinantna.

Uspon i pad VMO-a

Mnogi astronomi vjeruju da se VMO ne kreće u orbiti oko naše galaksije, već jednostavno prolazi pored nje. Prema ovoj teoriji, VMO je nedavno došao najbliže Mliječnoj Stazi, no nakon tog susreta pretrpio je značajne gubitke plina. Tim znanstvenika, uključujući astronaute iz NASA-e i Europske svemirske agencije (ESA), nastojao je proučiti halo plina koji okružuje VMO kombinirajući podatke iz 28 kvazara smještenih iza njega.

Korištenje Hubbleovog teleskopa

Hubbleov svemirski teleskop, jedini teleskop koji može detektirati ultraljubičastu svjetlost, odigrao je ključnu ulogu u ovom istraživanju. Svjetlost kvazara, koja dolazi iz daljine i potaknuta je supermasivnim crnim rupama, prolazi kroz oblak plina. Tijekom tog procesa, određene valne duljine svjetlosti se apsorbiraju, što omogućava znanstvenicima da analiziraju ostatke ovog plina i rekonstruiraju sliku VMO-a.

Rezultati istraživanja

Tim je otkrio da je halo VMO-a iznimno mali, promjera oko 50,000 svjetlosnih godina. Iako možda zvuči golemo, to je oko deset puta manji halo nego što bi se očekivalo za galaksije slične mase. Andrew Fox iz ESA-e, glavni istražitelj promatranja, usporedio je Mliječnu Stazu s „gigantskim fenjerom koji puše plin s VMO-a“, objasnivši kako Mliječna Staza snažno djeluje na VMO, što rezultira gubitkom većine njegovog plina.

Budnost Velikog Magellanovog Oblaka

Unatoč gubitku plina, VMO se ipak nastavlja boriti i vjerojatno će nastaviti s formiranjem novih zvijezda. „VMO je preživjela“, dodao je Fox. „Iako je izgubila mnogo svog plina, ipak ima dovoljno za stvaranje novih zvijezda. Mlađa galaksija ne bi preživjela ovu vrstu susreta; ostala bi bez plina i samo s vremenom starim crvenim zvijezdama.“

Što slijedi?

Prema riječima istraživačkog tima, VMO je zasad na sigurnom nakon bliskog susreta s Mliječnom Stazom, te je malo vjerojatno da će halo galaksije biti dodatno „okrhnuto“. Međutim, najavljen je daljnji nadzor druge regije VMO-a. Ova studija bit će objavljena u The Astrophysical Journal Letters i postavljena na pre-print poslužitelj arXiv.

Završna misao

Istraživanje Velikog Magellanovog Oblaka pruža uvide u dinamički odnos između galaksija i otkriva fascinantne aspekte o sudbini manjih galaksija u našem svemiru. Nastavit ćemo pratiti razvoj situacije i očekivati nova otkrića koja će unaprijediti naše razumijevanje svemira.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Ako je Sunčeva gravitacija tako snažna, zašto se svi planeti udaljavaju od nje?

Next Post

Gemini dolazi da pojača Google Assistant na pametnim ekranima i zvučnicima – i evo kako će to funkcionirati

Related Posts