Povratak Kosmosa 482: Sovjetska letjelica ponovo na putu prema Zemlji
Kosmos 482, neuspješna sovjetska letjelica koja je trebala istraživati Veneru, uskoro će ponovno privući pažnju jer se sprema na put prema Zemlji u sljedećih nekoliko tjedana. Tijekom razdoblja od 1961. do 1984., Sovjetski Savez je lansirao niz svemirskih sondi kako bi istražio drugu najbližu planetu Suncu. Ovaj program bio je izuzetno uspješan, a Venera 3 postala je prva letjelica koja je dotaknula površinu drugog planeta 1. ožujka 1966. godine.
Istraživanje Venerine površi
Ne tako davno, u kolovozu 1970., Venera 7 ostvarila je prvu mekana slijetanja na drugom svijetu, dok je Venera 9 poslala prve slike sa površine planeta koji nije Zemlja. Ove misije su također zabilježile prvi zvuk sa drugog svijeta i izvršile visoko rezolutne radarske skeniranja Venerine atmosfere. Ove slike zasigurno vrijedi pogledati!
Kosmos 482: Neostvareni potencijal
Međutim, kao i često s misijama u svemir, ne uspijevaju sve sonde doći do svoje odredišne točke. Letjelica lansirana 1972. godine, poznata kao Kosmos 482, nije uspjela stići do Venere. Prema NASA-i, “Kosmos je naziv koji je dodijeljen sovjetskim letjelicama koje su ostale u Zemljinoj orbiti, bez obzira na to je li to bila njihova prvotna destinacija.” Nakon lansiranja, letjelica se suočila s problemima i razdvojila u četiri dijela, od kojih su dva ostala u niskoj Zemljinoj orbiti i nestala unutar 48 sati.
Predviđanja povratka
Preostala dva dijela, za pretpostaviti, teret i gornji stupanj motora, ušla su u višu orbitu. Letjelica se i dalje nalazi u ovoj eliptičnoj orbiti oko Zemlje, koja se sada također propada, što je dovodi bliže našoj planeti. Prema trenutačnim predviđanjima satelitskog analitičara Marka Langbroeka, Kosmos 482 će se sudariti sa Zemljom 10. svibnja 2025. godine, u 06:01 UTC, uz mogućnost odstupanja od nekoliko dana.
Rizici pri ponovnom ulasku
Životinja je mala i ni na koji način ne predstavlja prijetnju široj oblasti, no sigurno će predstavljati zanimljivi povratak. “Budući da je ova letjelica dizajnirana da preživi prolazak kroz Venerinu atmosferu, moguće je da će preživjeti ponovni ulazak kroz Zemljinu atmosferu i udariti netaknuta,” objašnjava Langbroek na blogu SatTrackCam Leiden. Iako rizici nisu visoki, ne možemo ih potpuno isključiti: s masom nešto ispod 500 kg i veličinom od 1 metra, rizici su slični onima od udarca meteoritoma.
Gdje bi mogla pasti?
Trenutno, letjelica ima orbitalnu inklinaciju od 51.7 stupnjeva i mogla bi udariti dijelove Europe, Azije, Amerike, Australije ili Afrike. No, s obzirom na velike površine oceana na našoj planeti, najvjerojatniji ishod je vodeni završetak misije. Predviđanja se mogu mijenjati dok se letjelica približava Zemlji, a Langbroek će redovito pružati ažuriranja o tijeku ove starije sovjetske letjelice.
Zaključak
Kosmos 482 može biti simbol neuspjeha, ali također predstavlja hrabrost istraživanja koje je Sovjetski Savez poduzeo. Ujedno nas podsjeća i na to koliko je svemir još uvijek misterija koju nastavljamo istraživati. Pratite novosti dok se ovaj svemirski relikt približava našem planetu!