Koliko supernovae se događa u svemiru svake sekunde? Više nego što mislite

Nepravednost supernova: Zašto je svijet izgubio fascinaciju prema eksplozivnim smrtnim trenucima zvijezda

Zamislite da čekate na spektakularni trenutak supernove Betelgeuse, koja vjerojatno neće eksplodirati još dugo. To može izgledati nepravedno kada uzmemo u obzir da su ljudi tijekom Rane modernosti imali priliku svjedočiti čak dvije supernove na noćnom nebu: jednu 1572. i drugu 1604. godine. Smrtonosni trenutak trenutka smrti zvijezde, gledan iz sigurne udaljenosti, trebao bi biti uzbudljivo iskustvo, no vjerojatnost da to doživimo je minimalna.

Zašto je to nepravedno?

Još je teže prihvatiti da se svake sekunde u svemiru odvija mnoštvo supernova, ali nije uvijek moguće da ih vidimo. U prosjeku, svemir proizvede oko 130 supernova svake sekunde, s rasponom koji se kreće od 10 do čak 1,250. Možda zvuči nevjerojatno s obzirom na to da su supernove općenito rijetke, no kako dolazimo do tog broja? Potrebna su nam dva ključna parametra.

Parametri za procjenu supernova

  • Stopa supernova po galaksiji po stoljeću
  • Broj galaksija u svemiru

Bavimo se s brojem galaksija u vidljivom svemiru, koji se proteže na nevjerojatnih 93 milijarde svjetlosnih godina. Čak ni uz pomoć moćnih superračunala i posvećenih teleskopa, ne bismo mogli prebrojati galaksije jednu po jednu. Umjesto toga, možemo samo procijeniti njihovu brojku.

Koliko galaksija zapravo postoji?

Procjene o broju galaksija temelje se na promatranjima određenih dijelova neba, a zatim se te brojke extrapoliraju na cijeli svemir. Najnovija, i pomalo kontroverzna procjena, govori o 2 trilijuna galaksija, međutim, postoji sumnja da te galaksije ne emitiraju dovoljno svjetlosti. Prema mjerenjima NASA-inog svemirskog broda New Horizons, svemir je presvijetao za 2 trilijuna galaksija, i sada se procjenjuje da postoji oko 200 milijardi galaksija.

Stopa supernova u galaksijama

Sada se okrećemo stopi supernova. Razne procjene koncentriraju se na našu galaksiju, Mlečni Put. Neki koriste povijesne primjere, dok drugi istražuju količinu određenih radioaktivnih elemenata, a neki se koriste neutrinosima – sitnim neutralnim česticama koje se proizvode u izobilju tijekom supernova. U općim crticama, slažu se da naš Mlečni Put doživi otprilike jednu do dvije supernove godišnje. No, koliko je zapravo reprezentativan Mlečni Put?

Konservativnije procjene sugeriraju da bi prosječna stopa mogla iznositi samo jednu desetu od prvotnih procjena za Mlečni Put. Ako uzmemo u obzir da se u prosječnoj galaksiji događa dvije supernove po mileniju, s najviše 200 milijardi galaksija u svemiru, dolazimo do broja od oko 13 supernova svake sekunde. Ako uzmemo u obzir da je Mlečni Put tipična galaksija i da postoji 2 triliona galaksija, tada govorimo o nevjerojatnih 1,270 zvijezda koje eksplodiraju svake sekunde.

Zaključak

Premda je nezamislivo koliko je supernova prisutno u svemiru, naša percepcija ovih spektakularnih događaja ostaje ograničena. Dok čekamo da Betelgeuse napravi svoj potez, uvijek ćemo imati fascinaciju spram tih udaljenih svjetova u neprekidnoj borbi za opstanak kroz svjetlost i tamu. Ne zaboravite: svaka sekunda u ovom beskrajnom svemiru, zvijezde umiru i rađaju se u bljeskovima nevjerojatne ljepote.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

MSI kaže da je izradio desktop AI superračunalo, ali ono što to zapravo znači moglo bi vas razočarati

Next Post

5 stvari koje bi Samsung Galaxy S25 Edge mogao reći o iPhoneu 17 Air

Related Posts