Kisik pronađen u najranijoj poznatoj galaksiji – samo 294 milijuna godina nakon Velikog praska

Nova Otkrića U Ranoj Galaksiji: JADES-GS-z14-0

Najudaljenija i najranije poznata galaksija, JADES-GS-z14-0, otkrila je svoj sjaj u trenutku kada je svemir imao manje od 300 milijuna godina. Iako je ova galaksija mnogo manja od naše, ona je pravi centar za formiranje zvijezda. Nedavne studije dviju različitih znanstvenih ekipa otkrile su prisutnost kisika u njoj, što predstavlja najudaljenije otkriće ovog atomskog elementa dosad.

Zašto je Pronalazak Kisika Bitan?

Pronalazak kisika u tako ranoj galaksiji ima ogroman značaj. Tijekom Velikog praska stvoreni su samo vodik i helij, uz mali broj litija. Svi ostali teži elementi formirali su se zahvaljujući zvijezdama. Kisik nastaje kada evolvirane zvijezde spajaju helij, a ne samo vodik. Prisutnost kisika ukazuje na to da je ova rani galaksija bila mnogo evolviranija nego što se prvotno mislilo.

  • Sander Schouws, prvi autor prve studije i doktorand na Opservatoriju Leiden, objasnio je: “Ovo je poput pronalaska adolescenata gdje biste očekivali samo dojenčad.”
  • Rezultati pokazuju kako se galaksija formira vrlo brzo i također brzo sazrijeva, što dodatno podržava teoriju da se formacija galaksija događa brže nego što se očekivalo.

Kakva Su Otkrića Donijela Novija Istraživanja?

JWST je galaksiju otkrio prošle godine, ali je tim istraživača koji koristi Atacama Large Millimeter Array (ALMA) otkrio koliko je ova galaksija kemijski zrela. Izgleda da JADES-GS-z14-0 ima deset puta više teških elemenata nego što se prethodno očekivalo.

Stefano Carniani, vođa drugog istraživačkog tima i profesor na Scuola Normale Superiore u Pisi, rekao je: “Bio sam šokiran neočekivanim rezultatima jer su otvorili novo razumijevanje prvih faza evolucije galaksija.” On ističe da prisutnost zrele galaksije u ranom svemiru postavlja nova pitanja o tome kada i kako su galaksije nastale.

Unapređenje Razumijevanja Starosti Galaksije

Podaci iz ALMA-e također su pomogli u preciziranju starosti ove galaksije, koja se procjenjuje na 294 milijuna godina nakon Velikog praska. Zbog svoje svjetlosti, možemo očekivati da bi čak i najudaljenija promatranja mogla postati moguća u narednoj godini.

Gergö Popping, astronom Europske opservatorije (ESO) koji nije sudjelovao u ovoj studiji, dodao je: “Zaista me iznenadilo ovo jasno otkriće kisika u JADES-GS-z14-0. To sugerira da se galaksije mogu formirati brže nakon Velikog praska nego što se dosad pretpostavljalo. Ovaj rezultat pokazuje važnu ulogu koju ALMA igra u razotkrivanju uvjeta pod kojima su se formirale prve galaksije u našem Svemiru.”

Zaključak

Ova otkrića objavljena u The Astrophysics Journal i Astronomy & Astrophysics naglašavaju revolucionarne promjene u našem razumijevanju formiranja galaksija. JADES-GS-z14-0 ne samo da odgovara na mnoga pitanja o ranom svemiru, već otvara vrata novim istraživanjima koja bi mogla izmijeniti naše znanje o evoluciji galaksija.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Otkrivena nova koronavirusna vrsta povezana s MERS-om u brazilskim šišmišima – ali može li inficirati ljude?

Next Post

Rokov Bazilisk: “Zabranjeni” misaoni eksperiment o kojem biste mogli požaliti što ste ga pročitali

Related Posts