Kako Mogući Požari Pod Vodom: Zagonetstvo Zavarivanja
Kada promatrate jezero ili ocean, možda ćete primijetiti da “tamo nema mnogo požara”. Kada ste posljednji put čitali o zločinu paljenja u Tihom oceanu? Točno. Unatoč sposobnosti vode da ugasi vatru, postoji način kako možete zapaliti vatru iznutra. Zapravo, moguće je izvesti zavarivačke poslove dok se ronite.
Osnovni Principi Vatre
Za stvaranje vatre potrebni su vam:
- gorivo
- kisik
- toplina
Tijekom izgaranja, gorivo i kisik se pretvaraju u vodu (u obliku pare) i ugljikov dioksid. To je ono što proizvodi toplinu. “Mnogi vjeruju da je razbijanje kemijskih veza u gorivu ono što proizvodi toplinu. No, zapravo je suprotno. Kada razbijemo bilo kakvu kemijsku vezu, toplina se apsorbira. To je stvaranjem novih kemijskih veza što oslobađa toplinu – stvaranje vodene pare i ugljikovog dioksida”, objašnjava Jason Dutton, profesor kemije na La Trobe sveučilištu, u članku za The Conversation. “Te novonastale veze su jače od veza u gorivu, što znači da se ukupno oslobađa toplina. Toliko puno topline da se održava piroliza, konzumirajući više goriva i šireći vatru.” Iako se “idući pod vodu” čini kao izvrstan način za odstranjivanje kisika i topline, i dalje je moguće stvoriti vatru pod morem ako dovoljno pokušate.
Povijest Zavarivanja pod Vodom
Ljudi koji su pokušali dovoljno. Kada se zavaruje pod vodom, postoje nekoliko pristupa. Prvi je zatvoriti hiperbaričnu komoru oko područja koje treba zavariti, stvarajući suhu atmosferu za radnike. Iako ovo olakšava posao i rezultati su pouzdaniji, ponekad su popravci hitni. U takvim okolnostima, obučeni ronioci (i zavarivači) mogu izvesti mokro zavarivanje. “Mokro zavarivanje oslanja se na oslobađanje plinovitih mjehurića oko električnog luka koji štite zavar i sprječavaju struju da prolazi kroz vodu. Ova izolacijska sloj mjehurića štiti ronioca, ali i zaklanja područje zavarivanja, otežavajući pravilno završavanje zavara”, objašnjava The Welding Institute u blogu.
Kvaliteta i Rizici Mokrog Zavarivanja
Iako će mokro zavarivanje funkcionirati u hitnim situacijama, to nije idealno rješenje. “Mjehurići također mogu uzrokovati poremećaje u području zavarivanja, a spoj se može previše brzo ohladiti zbog gubitka topline kroz okolnu vodu”, dodaju. “To povećava rizik od nedostataka poput pucanja.” Vatra se brzo gasi vodom, ali ipak je moguće proizvesti malo vatre ispod mora.
Zaključak
Iako je koncept zavarivanja pod vodom fascinantan, on dolazi s jedinstvenim izazovima. Razumijevanje znanstvenih osnova kako vatra može postojati pod vodom pomaže nam bolje shvatiti ovu složenu i nevjerojatnu vještinu. Za one koji se bave zavarivanjem, poznavanje ovih tehnika može biti ključno za uspjeh u ekstremnim uvjetima. Ako ste radoznali ili možda razmišljate o povezanosti znanosti i strasti za ronjenjem i zavarivanjem, ovo zanimljivo područje zasigurno će vas zaintrigirati.