JWST pronalazi svoj prvi ugljikov dioksid u planetima izvan Sunčevog sustava

Novest Otkriće: JWST Otkiva Ugljikov Dioksid na Planetima HR 8799

James Webb svemirski teleskop (JWST) napravio je značajno otkriće otkrivajući prisutnost ugljikovog dioksida na četiri poznata planeta u sustavu HR 8799. Ovaj sustav služi astronomenima za proučavanje formacije našeg vlastitog solarnog sustava. Rezultati istraživanja usklađeni su s modelima formacije divovskih planeta u našem sustavu, poput Jupitera i Saturna.

Kako Planeti Nastaju: Gornji i Donji Pristup

Postoje dva glavna modela za formaciju planeta: “top-down” (gornji pristup) i “bottom-up” (donji pristup). Smatra se da su planeti unutar našeg solarnog sustava, uključujući Jupiter i Saturn, nastali putem donjeg pristupa, što započinje izgradnjom čvrstih jezgri. Kada su se formirali plinski divovi, oni su bili okruženi vodikom i helijem, što je doprinijelo njihovim golemim veličinama.

Ipak, astronomi nisu sigurni koliko je ovaj proces univerzalan, pa je važno promatrati kako se formiraju planeti u drugim sustavima. Sustav HR 8799 star je oko 30 milijuna godina i nalazi se 130 svjetlosnih godina daleko, što ga čini relativno bliskim u usporedbi s drugim zvjezdanim sustavima koji su u ranim fazama razvoja.

Izravno Promatranje Planeta

Obično ne bismo mogli izravno vidjeti planete na ovoj udaljenosti, čak ni s JWST-om, ali planeti u sustavu HR 8799 su tako mladi da još uvijek emitiraju veliku količinu infracrvene radijacije zbog procesa formacije. Zbog toga su dovoljno svijetli da ih možemo izravno promatrati, a postoji čak i videozapis njihovih kretanja tijekom 12 godina.

Saznanje o Sastavu Atmosfera

Osim što ih promatramo, JWST može ići dalje. Teleskop otkriva karakterističnu boju svakog planeta, otkrivajući sastav njihovih gornjih slojeva putem apsorpcije određenih valnih duljina. William Balmer, doktorand na Johns Hopkinsu i prvi autor studije, ističe: “Otkrivanjem snažnih značajki ugljikovog dioksida, pokazali smo da u atmosferama ovih planeta postoji značajan udio težih elemenata, poput ugljika, kisika i željeza.”

Nova Saznanja o HR 8799 i 51 Eridani

Njihova istraživanja također otkrivaju da bi planeti formirani gornjim pristupom imali sličan sastav kao njihova zvijezda. Međutim, mjerenje proporcije težih elemenata u HR 8799 pokazalo se kao nepravilno teško. Što se tiče planeta 51 Eridani b, jedini poznati planet u tom sustavu, dosadašnja opažanja potvrdila su sumnje o njegovoj ekscentričnoj (izduženoj) orbiti.

  • U atmosferama četiri planeta HR 8799 pronađeni su ugljikov dioksid, ugljikov monoksid i metan u različitim količinama, što sugerira razlike u njihovoj formaciji.
  • Planeti u sustavu HR 8799 i dalje su predmet daljnjeg proučavanja, a nove promjene i otkrića će se nastaviti javljati

Utjecaj na Habitabilnost i Budućnost

Dok su planeti u sustavu HR 8799 prevučeni sjenom svojih zvijezda na slikama snimljenim s Zemlje, JWST-ov koronograf uspijeva blokirati svjetlost zvijezde, omogućujući jasnije prikaze planeta. Balmer navodi da, iako još nema dokaza o životu, razumijevanje formacije ovih planeta može pomoći u istraživanju habitabilnosti sličnih planeta u budućnosti.

Zaključak

Ova nova zapažanja predstavljaju veliki korak prema boljem razumijevanju formacije i evolucije planetarnih sustava. Postavljaju temelje za buduća istraživanja i mogućnosti otkrivanja potencijalno habitabilnih svjetova. Radovi su objavljeni u Astronomskom časopisu i otvaraju vrata novim pitanjima o formaciji planeta i njihovim utjecajem na habitabilnost njihovih sustava.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Ako si prdnuo u staklenku i otvorio je 20 godina kasnije, hoće li još uvijek mirisati na prde?

Next Post

Intelovi fanovi, radujte se – XeSS 2 dolazi u više igara, jer je njegov SDK dostupan svim developerima za preuzimanje

Related Posts