Uzbudljivi tragovi atmosfere slične Zemlji otkriveni na LHS 1140b
Nedavne opservacije s teleskopa JWST (James Webb Space Telescope) otkrile su fascinantne naznake o postojanju atmosfere koja bi mogla biti slična Zemljinoj na planeti koja kruži oko relativno bliske zvijezde. Ova planeta, LHS 1140b, vjerojatno je hladnija od Zemlje, ali toplija od Marsa, što je čini potencijalno pogodnom za život.
Što čini LHS 1140b posebnom?
LHS 1140b izaziva uzbuđenje otkako je otkrivena 2017. godine, a nazvana je i “najboljim mjestom za traženje života izvan Sunčevog sustava”. No, mnogo je testova koje mora proći svaka planeta kako bi imala dobre izglede za podršku životu kojeg možemo otkriti. Ova planeta dobila je svoj naziv kada je ispunila nekoliko osnovnih zahtjeva, a dodatna istraživanja sada potvrđuju neka sumnjiva svojstva i donose prve pozitivne znakove za druga.
- Veća od Zemlje: LHS 1140b ima radijus oko 70% veći od Zemljinog.
- Moguća super-Zemlja: Može biti sastavljena od mješavine rocka, leda i vode.
- Atmosferska istraživanja: JWST prati ovu planetu dok prolazi ispred svoje zvijezde, što omogućava analizu atmosfere.
Dostignuća JWST-a i znanstveni značaj
Prema najnovijim otkrićima, LHS 1140b se čini vrlo zanimljivom zbog svojih intrinzičnih karakteristika, uključujući mogućnost tranzita, koja nam omogućava da dobijemo spektar atmosfere dok ona blokira svjetlost zvijezde. Ove promjene su zabilježene u dva navrata tijekom prošle godine.
Prof. Ryan MacDonald s Univerziteta u Montrealu ističe: “LHS 1140b jedan je od najboljih malih egzoplaneta u naseljivoj zoni koji bi mogao podržavati gustu atmosferu, a možda smo upravo pronašli dokaze o zraku na ovom svijetu.” Spektar koji je prikupljen najviše odgovara atmosferi koja je pretežno dušikova, poput Zemljine, ali ostale teorije također ostaju moguće.
Astrofizičke osobitosti LHS 1140b
LHS 1140b se, iako slična Zemlji u sastavu i temperaturi, vrlo razlikuje po jednom aspektu – gotovo je sigurno da je tidally locked, što znači da je jedna strana stalno okrenuta prema svojoj zvijezdi. Ovo stvara različite uvjete na površini planete, potencijalno stvarajući najužu zonu pogodnu za život.
Stanje oceana na LHS 1140b
U srcu ove planete putem istraživanja procjenjuje se da bi mogla postojati tekuća voda. Središnji dio, gdje je zvijezda direktno iznad, mogao bi imati temperaturu oko 20°C (68°F). Ovo je privlačno zbog mogućnosti postojanja života kao što ga poznajemo.
Zaključak: Što dalje za LHS 1140b?
Iako su potrebna dodatna promatranja JWST-a da bi se potvrdila varijanta atmosfere bogate dušikom i istražili drugi plinovi, ovo je vrlo obećavajući početak. LHS 1140b, koja se nalazi 49 svjetlosnih godina od nas, najbliži je tranzitni planet čija bi temperatura mogla biti pogodna za tekuću vodu.
Pored toga, istraživanje LHS 1140c, manji i vrući svijet, također pruža dodatne mogućnosti za proučavanje. Kako prikupljamo više podataka, možda ćemo uskoro razjasniti kakvo je stanje atmosfere i potencijal za život na ovoj intrigantnoj planeti.