Velika Crvena Pika: Tajne Oluje na Jupiteru
Velika Crvena Pika, oluja koja je veća od naše planete, intrigira znanstvenike već stoljećima. Smještena na Jupiteru, ova monumentalna oluja postala je predmet istraživanja misija kao što su Galileo, Juno, pa čak i najnovijih svemirskih teleskopa poput JWST (James Webb Space Telescope) i Hubblea. U ovom članku istražit ćemo što su ovi svemirski instrumenti otkrili o ovoj nevjerojatnoj prirodnoj pojavi.
Izvanredna otkrića s JWST i Hubblea
JWST, snažni infracrveni instrument, omogućuje znanstvenicima da proučavaju temperaturu i kemijske sastojke unutar oblaka Velike Crvene Pike. U suradnji s Hubbleom, istraživački tim je u mogućnosti da analizira složenije aspekte ove goleme oluje.
- Brzina vjetra: U dubljim slojevima Velike Crvene Pike, brzina vjetra doseže 150 metara u sekundi (330 mph), dok se u višim slojevima značajno smanjuje na 50-70 metara u sekundi (110-160 mph).
- 3D struktura: Uočili su 3D strukturu vrtloga koja otkriva iznenađujuću patchiness, odnosno neravnomjernost temperature.
- Ulozi temperature: Središte oluje je hladno, dok se temperatura povećava s rastom u atmosferi, što uzrokuje slabljenje oluje u donjoj stratosferi.
Kemijski sastav Velike Crvene Pike
Ti fenomenalni podaci također uključuju razne kemikalije koje su detektirane unutar oblaka. Tim je otkrio amonijak, fosfin i vodu u troposferi te metan i razne ugljikovodike u stratosferi. Kako profesor Leigh Fletcher ističe:
“Modeliranjem ovih spektra, možemo uočiti da su aerosoli i fosfin obogaćeni unutar vrtloga, s aerosolima koji dosežu visoke altitudne visine. Možda fosfin igra ulogu u stvaranju misterioznih crvenih nijansi, ili je zrak unutar vrtloga toliko smiren i stabilan da se zadržava dugo, zaštićen od UV uništenja.”
Izazovi istraživanja
Iako je Jupiter izuzetno svijetla planeta, što otežava JWST-u da ne bude preplavljen svjetlom, tim je uspio savladati brojne izazove. Ovo istraživanje, objavljeno u časopisu JGR Planets, otvara vrata za daljnja proučavanja i bolje razumijevanje ovih nevjerojatnih fenomena u našem sunčevom sustavu.
Zaključak
Velika Crvena Pika nije samo fascinantna prirodna pojava; ona je također izvor važnih znanstvenih otkrića. S naprednim tehnologijama kao što su JWST i Hubble, znanstvenici nastavljaju istraživati tajne koje ona skriva, pružajući nam uvid u dinamiku i kemiju ovih golemih vrtloga. Buduća istraživanja sigurno će donijeti još više uzbudljivih otkrića koja će obogatiti naše razumijevanje Jupiterovih oluja.