Halleyjeva kometa uskoro započinje svoje 38-godišnje putovanje natrag prema Zemlji

Halley’s Comet: Povijest i Vraćanje u Naše Nebo

Halley’s Comet, možda najpoznatija kometa, započinje svoje gotovo 40-godišnje putovanje natrag prema Suncu, prolazeći pored naše planete. Danas, 9. prosinca, kometa doseže svoj aphelion, točku koja je najdalje od Sunca, prolazeći izvan orbite Neptuna. Ova točka predstavlja sredinu Halleyjeve orbite oko našeg sunca, što je neobično jer se kreće u suprotnom smjeru od planeta našeg sunčevog sustava, što nazivamo retrogradnom orbita.

Put Halleyjeve Komete

Nakon današnjeg dana, Halley će početi ponovo putovati prema Suncu, a perihelion – točku najbližu Suncu – doseći će sredinom 2061. godine. Tada će kometa ponovno postati vidljiva na našem nebu, nakon što se povukla iz vidokruga 2003. godine.

Halleyjeva kometa viđena je mnogo puta tijekom povijesti, a engleski astronom Edmond Halley prvi je utvrdio da će se ona vratiti. Posljednji put prošla je pored Zemlje 1986. godine – ako izuzmemo činjenicu da su znanstvenici tada već utvrdili njezinu orbitu od 76 godina, moglo bi se reći da je kometa možda samo imala priliku vidjeti modu 80-ih i odlučila se udaljiti milijunima kilometara.

Poređenje s Drugim Kometama

Iako se može činiti da je prošlo puno vremena od tih mračnih dana, Halleyjeva orbitacija je zapravo vrlo kratka u usporedbi s mnogim drugim kometama. U svom službenom imenu, 1P/Halley, “P” označava “periodičnu”; to se odnosi na komete s orbitalnim vremenom kraćim od 200 godina, koje astronomi smatraju kratkima.

Dok je 76 godina često cijeli život za nas ljude, Halleyjeva kometa čini se da zadržava svoju mladost. Prema NASA-i, iako se procjenjuje da orbitira najmanje 16.000 godina, promatranja ne pokazuju očite znakove starenja komete.

Meteor Šou i Uživanje u Halleyjevoj Kometi

Iako Halley neće biti ponovno viđen do 2061. godine, njegov trag ostavlja nam dvije meteorske kiše koje možemo uživati u međuvremenu. Eta Aquariidi i Orionidi događaju se svake godine – prva u svibnju, a druga u listopadu. Ove meteorske kiše nastaju iz rockske prašine koja ostaje iza Halleyjeve staze i pružaju nam blistav spektakl na nebu.

Zaključak

Vidimo se 2061., stari prijatelju! Halley’s Comet će se vratiti, a do tada, uživajmo u čaroliji koju ostavlja za sobom, i pripremimo se za nevjerojatne meteorske kiše koje nas očekuju. Naša neosvojiva plava planeta neprestano je pod utjecajem ovog fascinantnog nebeskog tijela, a mi možemo samo biti zahvalni za svaku priliku da gledamo prema nebu i divimo se njegovom spektaklu.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Ljudi su zbunjeni zašto se morski fosili nalaze na vrhu Mount Everesta

Next Post

Zaboravite na rizike oblaka: iStorage lansira 26TB šifrirani disk koji sprječava hakere

Related Posts