Google sugerira da bi njegovo kvantno računalo moglo koristiti druge svemire za izvođenje proračuna

Googleova Uloga u Kvantnom Računanju: Istraživanje Mogućnosti Multiverzuma

Uvod

U ponedjeljak je Google objavio iznimne uspjehe u području kvantnog računalstva, od kojih su neki zaista fascinantni. U sredini ove objave, vođa Google Quantum AI sugerirao je da bi njihov kvantni računar mogao ostvariti ove nevjerojatne rezultate uz pomoć izračuna provedenih u drugom svemiru.

Što je novo s Googlovim kvantnim računarima?

Prema informacijama iz Googlea, njihov novi kvantni čip, nazvan Willow, može značajno smanjiti pogreške zahvaljujući korištenju više qubita. Ovo predstavlja veliki napredak, jer su pogreške i dekohencija neki od najvećih izazova u kvantnom računalstvu od njegovog nastanka. Google također tvrdi da ovaj čip približava kvantne računare “komercijalnoj relevantnosti”. No, da bi postali komercijalno relevantni, kvantni računari moraju nadmašiti tradicionalne računare, a Google tvrdi da su to uspjeli barem u jednom specifičnom zadatku.

Izvanredna postignuća s Willowom

Hartmut Neven, osnivač i vođa Google Quantum AI, objasnio je da je “Willow” izveo standardno benchmark računanje za manje od pet minuta, što bi jednom od najbržih superračunara danas trebalo 10 septiliona (10^25) godina. Ovaj broj daleko nadmašuje starost našeg svemira. Iako ovo zvuči impresivno — i to jest, ako želite ovaj specifičan odgovor bez čekanja nevjerojatnih 10^24 godina — problem je u tome što je zadatak dodijeljen računalu zapravo malo koristan.

Kritike i stvarna upotreba

Kao što je istaknula fizičarka i komunikator znanosti Sabine Hossenfelder, “određeni izračun u pitanju proizvodi slučajnu distribuciju koja nema praktičnu primjenu.” Ovaj problem koriste jer je formalno dokazano da je teško izvesti ga na konvencionalnim računalima zbog velike upotrebe upletenosti.

Google je ovog ljeta pokrenuo globalno natjecanje u potrazi za praktičnom primjenom kvantnih mašina, nudeći 5 milijuna dolara za najbolju ideju. Stoga, dok su koraci prema korisnijim kvantnim računalima uzbudljivi, još nije trenutak za preveliko uzbuđenje.

Teorija Multiverzuma

Jedna od najneobičnijih izjava iz Googleove objave odnosi se na teoriju multiverzuma. Neven je rekao da činjenica da kvantni računar može izvesti takav izračun “daje kredibilitet ideji da kvantno računalstvo može događati u mnogim paralelnim svemirima”. Ovo je u skladu s idejom Davida Deutsch, koja sugerira da rad možda dolazi iz druge grane multiverzuma, što se odnosi na interpretaciju “Mnogih svjetova” kvantne mehanike.

Kako kvantni računari djeluju?

Kvantni računari koriste kvantnu mehaniku za rješavanje problema prekompleksnih za klasične ili čak superračunare. Dok klasični računari koriste logičke sklopove i binarne stanja (1s i 0s), kvantni računari koriste vjerojatnost i oslanjaju se na valno/čestičnu prirodu materije.

Sorin Adam Matei, pridruženi dekan za istraživanje na Purdue University, objašnjava da “kvantni računari koriste promjene u kvantnim stanjima atoma, iona, elektrona ili fotona” te povezuju više kvantnih čestica tako da promjene u jednoj utječu na sve ostale. Ova interakcija omogućuje složene obrasce ometanja, što kvantnim računarima pomaže da dođu do rješenja.

Završne misli

Iako je ono što je Google postigao u polju kvantnog računalstva impresivno, još uvijek je daleko od praktične primjene. Bez obzira na hype i spekulacije o multiverzumu, trenutni napredak testa nije dovoljan dokaz da su izračuni zaista izvršeni u više svemira. Kvantni računari koriste kvantnu mehaniku bez oslanjanja na specifične interpretacije kao što su Copenhagen ili teorije skrivenih varijabli. Do tada, uzbuđenje oko praktične upotrebe i potencijala kvantnog računalstva ipak mora ostati umjereno.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Ujedinjeno Kraljevstvo može predvoditi put s AI-jem uravnotežujući regulatorni nadzor i inovacije

Next Post

Ako ne označite vegansku hranu kao vegansku, ljudi će je vjerojatnije jesti

Related Posts