Neobična podrijetla “Blaga Villene” otkrivena u novom istraživanju
U najnovijem istraživanju otkriveno je da dijelovi “Blaga Villene” pronađeni na Iberijskom poluotoku možda potječu iz svemira. Ovaj izvanredan nalaz, koji je prvi put otkriven 1963. godine, uključuje 66 predmeta, većinom izrađenih od zlata i srebra. Blago, koje se sastoji od narukvica, zdjela, boca i drugih ornamenta, predstavlja značajan povijesni artefakt iz Europske brončane dobi, i jedan je od najvažnijih primjera zlatarskog umijeća tog razdoblja.
Izazovi datiranja Blaga Villene
Iako je otkriće Blaga Villene bilo značajno, precizno datiranje predmeta predstavljalo je izazov zbog prisutnosti željeza. “Otkriće Blaga Cabezo Redondo (Villena, Alicante) 1963. godine, s nekim zlatnim komadima povezanim s Villenom, sugerira datiranje oba skupa u kasnu brončanu dob (1400-1200 pr. Kr.),” objašnjava tim u svom istraživanju. “Spor koji je natjerao neka istraživača da smanje kronologiju do kasne brončane dobi je postojanje dva komada od željeza u Blagu Villene: mali šuplji polusferični predmet prekriven zlatnim rešetkastim listom, koji se tumači kao vrh uzdignute palice ili kao drška mača, i otvorena narukvica.”
Meteoritsko željezo: nova mogućnost
Ove zagonetne metalne komponente zbunjuju istraživače jer željezo ne bi trebalo pripadati ovom razdoblju s obzirom na to da je Željezna doba započela kasnije, u devetom stoljeću pr. Kr. To je dovelo neke arheologe do zaključka da blago pripada tom kasnijem razdoblju. Međutim, postoji i druga mogućnost: železo u predmetima moglo bi potjecati iz meteorita, a ne s Zemlje. Primjeri iz antičke prošlosti, kao što su Tutankamonova daggers, također su pokazali da su izrađeni od željeza koje je donijela meteroid.
Analiza i zaključci istraživanja
Iako su invazivne tehnike koje bi otkrile je li metal meteoritskog podrijetla isključene, tim je mogao analizirati uzorke korištenjem masene spektrometrije. “Rezultati analize željeznih komada iz Blaga Villene ukazuju s velikom vjerojatnošću da su to objekti od meteoritnog željeza,” tvrdi tim. “Poklopac je vjerojatno izrađen od meteoritnog željeza, s niklovim sadržajem od 5.5%, usporedivim s globalnom sastavom meteora Mundrabilla (Australija) koji je analiziran godine ranije u Freiburgu.” Prethodna analiza narukvice je pokazala da sadrži manji postotak nikla, oko 2.8%, dok su daljnja testiranja pokazala malo veći sadržaj.
Za konačni zaključak o porijeklu metala bit će potrebne dodatne analize uzoraka, ali analiza arheološkog i povijesnog konteksta zajedno s kemijskom analizom ukazuje da postoji velika vjerojatnost da je metal došao iz meteorita. “Dostupni podaci ukazuju da bi se kaciga i narukvica iz Blaga Villene mogli smatrati prva dva komada koji pripadaju meteoritnom željezu na Iberijskom poluotoku, što je u skladu s kronologijom kasne brončane dobi, prije početka široke proizvodnje željeza na Zemlji,” zaključuje tim svoje istraživanje, koje je objavljeno u časopisu Trabajos de Prehistoria.
Zaključak
Otkriće Blaga Villene ne samo da obogaćuje naše razumijevanje brončane dobi, već otvara i nove mogućnosti za istraživanje materija i podrijetla metala iz tog razdoblja. Ova fascinantna misterija može nas podstaknuti na daljnje istraživanje i otkrivanje skrivene povijesti našeg svijeta.