NATO Astronauti Se Vraćaju na Zemlju uz Neočekivanu Dobrodošlicu
NASA astronauti Suni Williams i Butch Wilmore dočekani su neočekivanom pozdravnom proslavom kada su se jučer vratili na Zemlju. Dok su se spuštali, nekoliko delfina je došlo da istraži kapsulu u kojoj su putovali, dodavši dozu čarolije njihovom povratku.
Misija do Međunarodne Svemirske Stanice
Suni Williams i Barry “Butch” Wilmore krenuli su na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) 5. lipnja 2024. godine. Ovo je bila treća i posljednja testna misija Boeingove nove Starliner kapsule, koja je ujedno bila i prva sa posadom. Očekivalo se da će misija trajati samo osam dana, ali su problemi sa Starliner kapsulom produžili njihov boravak u svemiru za dodatnih devet mjeseci.
Oba astronauta su istaknula da su bili zadovoljni situacijom i imali su priliku sudjelovati u rekordu o izlasku u svemir dok su čekali da se vrate kući. Iako su se susreli s izazovima, NASA će biti olakšana što su se dvojica astronauta sigurno vratila na Zemlju.
Povratak kući
SpaceX Dragon letjelica vratila ih je s povratkom s obale Tallahassee, Flor ida, u Meksičkog zalivu. Astronauti Suni, Butch, zajedno s ruskim kozmonautima Aleksandrom Gorbunovom i NASA-ovim astronautom Nickom Hagueom sletjeli su u more u 17:57 EDT u utorak, 18. ožujka.
Janet Petro, vršiteljica dužnosti NASA-e, izjavila je: “Oduševljeni smo što su Suni, Butch, Nick i Aleksandar ponovno s nama nakon njihove višemjesečne misije provođenja vitalnih znanstvenih istraživanja, demonstracija tehnologije i održavanja na Međunarodnoj svemirskoj stanici.”
Neobični Susret s Delfinima
Nakon sigurnog slijetanja, posadu je dočekao tim malih SpaceX plovila za oporavak. Za vrijeme tog trenutka, grupa delfina pridružila se zabavi, izranjajući blizu kapsule dok su astronauti i kozmonauti pripremali izlazak iz svemirske letjelice. Ovaj neočekivani susret bio je savršen završetak njihove avionske avanture.
U nastavku možete pogledati trenutak kada su otvorili zaklopku i četvero astronauta prvi put udahnuli svježi zrak nakon devet mjeseci.
Vratiti se obitelji
Nakon što su stigli na obalu, posada je otputovala u NASA-in Johnson Space Center u Houstonu da se ponovno sretnu sa svojim obiteljima. Dok su bili na ISS-u, posada je prešla impresivnih 195,289,856 kilometara, odnosno 121,347,491 milja, orbitirajući Zemlju 4,576 puta.
Dugotrajna misija dovela je Wilmorea do 464 dana provedenih u svemiru, dok je Williams postigla nevjerojatnih 608 dana.
Planovi za Budućnost
“Prema uputama predsjednika Trumpa, NASA i SpaceX marljivo su radili na tome da plan brzo pokrenu. Ova međunarodna posada i naši timovi na tlu prihvatili su izazov Trumpove administracije vezano uz ažurirani i donekle jedinstveni plan misije, kako bi doveli našu posadu kući,” dodala je Petro.
“Putem pripreme, domišljatosti i predanosti, zajedno postižemo velike stvari u korist čovječanstva, pomičući granice onoga što je moguće od niskokružne orbite do Mjeseca i Marsa.”
Zaključak
Povratak Suni Williams i Butcha Wilmorea označava još jedan uspješan korak za NASA-u i svemirska istraživanja. Njihovo putovanje ne samo da je pomaknulo granice znanosti, već je također pružilo nevjerojatne trenutke i radosti, što će inspirirati buduće generacije astronauta.