Crni izlasci širom svijeta dok X-klasni solarni plamen udari Zemlju

Naša Sunčeva aktivnost: Najnoviji solarni flare 2025. godine

U svijetlu najnovijih događaja, Sunce je oslobodilo svoj najjači solarni flare do sada ove godine, izazivajući radio prekide u jugoistočnoj Aziji, Europi i na Bliskom Istoku. Godina 2024. bila je vrlo aktivna za našu zvijezdu, koja je izbacila brojne solarne oluje dok smo se približavali vrhuncu Solarnog ciklusa. Međutim, čini se da Sunce još nije iscrpilo svoje zalihe, jer je iz sončane pjege 4087 ispalilo još jedan snažan solarni flare.

Što je solarni flare?

Ovaj flare je označen kao X2.7, što ga čini jednom od jačih solarnih eksplozija. Klasifikacija solarnih flare-ova ide od B, C, M do X, pri čemu X označava najjaču kategoriju. Mnoge varijacije u snazi unutar svake kategorije su označene brojevima, što omogućuje preciznije ocjenjivanje snage. “Slično Richterovoj ljestvici za potrese, svako slovo predstavlja deset puta veće oslobađanje energije. Tako je X deset puta jači od M i stotinu puta od C”, objašnjava NASA-ina Scientific Visualization Studio.

Utjecaj solarnih flarea na Zemlju

C-klasa flarea su obično preslaba da bi imale značajan utjecaj na Zemlju, dok M-klasa može uzrokovati kratke radio prekide, osobito na polovima. X-klasa flarea, s druge strane, može izazvati mnogo veće posljedice. Unatoč tome što je X posljednje slovo u ovom sustavu, postoje flarei koji su više od 10 puta jači od X1, što znači da X-klasa može nadmašiti 9.

Nedavno je sunčana pjege 4087 izbacila manji flare, X1.2, koji je izazvao kratkotrajni prekid kratkovalnog radija u Americi, prema podacima SpaceWeather.com. Ovaj flare bio je povezan s koronalnom masenom ejekcijom (CME), što su velike ispuštanja plasmatskog materijala i magnetskog polja iz Sunčeve korone. Ove ejekcije mogu ubrzati energetske protone koji padaju na Zemljinu atmosferu, što može uzrokovati upozorenje na nisku razinu radijacijske oluje S1. Na ovoj razini nema rizika za biološki život, iako može doći do smetnji u radio komunikacijama.

Što nas očekuje u budućnosti?

Materijal iz te ejekcije vjerojatno neće pogoditi Zemlju; NASA modeli predviđaju da će udariti Merkur i tek okrznuti Veneru. Ipak, nedugo nakon toga dogodio se M-klasa solarni flare koji bi mogao kolidirati sa Zemljom, potencijalno donoseći auroru sa sobom.

Solarni flare X2.7, koji je oslobođen u 08:25 AM UTC 14. svibnja, ne bi trebao proizvesti CME koji će ugroziti Zemlju, prema NOAA Space Weather Prediction Center-u. “Flarei ovakve magnitude nisu česti”, napominju, dodajući da “korisnici visokofrekventnih (HF) radio signala mogu doživjeti privremeno smanjenje ili potpuni gubitak signala na većem dijelu sunčane strane Zemlje.”

Zaključak

Za astronome, predviđanje CME-a je važan aspekt, jer materijal može potrajati od nekoliko sati do nekoliko dana da stigne do naše planete. No, flarei putuju brzinom svjetlosti, tako da ih primećujemo tek kada njihovi učinci počnu utjecati na Zemlju. Situacija s radio valovima može biti posebno problematična, jer pojačana razina X-zraka i ekstremne ultraljubičaste (EUV) radijacije rezultira ionizacijom u donjim slojevima ionosfere, što utječe na komunikaciju preko dugih udaljenosti.

Sunčana pjege 4087 mogla bi osloboditi još više solarnih flareova i CME-a u nadolazećim danima, a postoji i šansa da Zemlja može biti na putu u ovom uzbudljivom svemirskom fenomeno. Pratite vijesti i budite spremni na potencijalne promjene u radijskom prijemu!

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Ovaj novi kineski čip odbacuje AMD tehnologiju, ide punom brzinom s 128 jezgri i AVX-512 snagom

Next Post

Po prvi put, zajednička bolnička “superbakterija” otkrivena da razgrađuje medicinske plastike

Related Posts