Što su brzi radijski izboji (FRB) i njihova značajna otkrića
Brzi radijski izboji (FRB) predstavljaju fascinantne oslobađanja energije koja se događaju u trenu, a njihova snaga jednaka je energiji koju Sunce ispušta tijekom dana. Većina ovih izboja ostaje nepoznata kad je u pitanju njihovo podrijetlo, no astronomi su nedavno uspjeli pratiti jedan FRB do samih rubova njegove nebeske izvorne točke.
Otkriće FRB 20221022A
Istraživači su procijenili da je FRB 20221022A eksplodirao iz regije udaljene najviše 10,000 kilometara od neutronske zvijezde koja se nalazi u galaksiji udaljenoj 200 milijuna svjetlosnih godina. Kako bismo ovo bolje razumjeli, možemo reći da se radi o galaksiji koja je udaljena nevjerojatnih 1,892,000,000,000,000,000,000 kilometara (1.176×1021 milja).
Uistinu bliska udaljenost ukazuje na to da nevjerojatno magnetsko polje neutronske zvijezde može biti odgovorno za stvaranje FRB-a. Neke neutronske zvijezde posjeduju enormnu magnetsku snagu, poznate kao magnetari, koja je toliko jaka da je bilo neizvjesno može li takvo oslobađanje energije uopće doći do izražaja.
Znanstvena istraživanja i teorije
Kenzie Nimmo, vodeći autor istraživanja i postdoktorand na MIT-ovom Kavli institutu za astrofiziku i svemirska istraživanja, naglašava: “U ovim uvjetima neutronskih zvijezda, magnetska polja su zaista na samim granicama onoga što svemir može proizvesti.” Također, Kiyoshi Masui, docent fizike na MIT-u, objašnjava da “oko ovih visoko magnetskih neutronskih zvijezda atomske jedinice ne mogu postojati jer ih magnetska polja jednostavno razdvajaju.”
Uzbuđenje izaziva saznanje da se energija pohranjena u tim magnetskim poljima preoblikuje tako da se može osloboditi u obliku radijskih valova koje možemo detektirati na velikim udaljenostima.
Tehnike praćenja FRB-a
Tim je koristio fenomen poznat kao scintilacija kako bi utvrdio odakle izvor izboja dolazi – iz magnetosfere ili s većih udaljenosti. Sam FRB 20221022A imao je još jednu posebnu karakteristiku: njegova svjetlost je bila polarizirana, što znači da su svi radijski valovi oscilirali u istom smjeru.
Dodatno, plin u matičnoj galaksiji FRB-a također je pridonio scintilaciji, što je pomoglo istraživačkom timu jer je pojačalo izvorni signal, omogućujući im da ga prate do toliko malog područja oko neutronske zvijezde.
Blizina izvora i značaj istraživanja
Nimmo ističe: “To znači da je FRB vjerojatno unutar stotina tisuća kilometara od izvora.” U usporedbi, očekivali bismo da bi signal bio udaljen više od desetaka milijuna kilometara ako bi potekao iz udarnog vala, pri čemu ne bismo vidjeli scintilaciju uopće.
Masui dodaje: “Usredotočiti se na područje od 10,000 kilometara, s udaljenosti od 200 milijuna svjetlosnih godina, zapravo je poput mjerenja širine DNA spiralne strukture, koja je otprilike 2 nanometra široka, na površini mjeseca.”
Zaključak
Ovo istraživanje, objavljeno u časopisu Nature, predstavlja značajan korak u razumijevanju brzi radijskih izboja i njihovog podrijetla. S novim saznanjima o bliskosti njihovih izvora i načinu na koji energija biva oslobođena u radijskim valovima, astronomi su napravili veliki korak naprijed u razotkrivanju misterija svemira. Uzbudljive tehnologije i teorije nastavlja će oblikovati buduća istraživanja i razumijevanje ovih fascinantnih pojmova.