Astronomi su možda pronašli “Pukotine u Svemiru” nakon što su pobliže pogledali sumnjive galaksije

Dokaz o “kozmološkim niti”: Moguće otkriće u svemiru

Tim astrofizičara tvrdio je da su možda pronašli dokaz za “kozmološke niti”, dugo pretpostavljane “napukline” u svemiru koje su ostale od ranih dana njegove ekspanzije. Ove intrigantne strukture prvi put je predložio teoretski fizičar Tom W. B. Kibble 1970-ih godina, a kasnije su ponovno razmatrane unutar konteksta teorije struna.

Što su kozmološke niti?

Kozmološke niti su jednodimenzionalne strukture koje su izuzetno tanki, čak tanji od protona. Pretpostavlja se da su nastale u prvom trenutku svemira i mogle bi se protezati preko cijelog univerzuma. Ove “napukline” nisu otkrivene otkako su zamišljene, iako postoje različite teorije o tome kako ih ponovno pronaći. Na primjer, kada se dvije niti križaju, to bi moglo biti prilika za njihovo otkrivanje.

Kratak život i gravitacijski valovi

“Jednom kada se formira, petlja je osuđena,” objašnjava LIGO Scientific Collaboration. “Oscilira, zrači gravitacijski, smanjuje se i na kraju iščezava. Snažno gravitacijsko zračenje događa se na mjestima gdje se petlja ‘sipa’, na vrhovima, koji se kreću brzinom bliskom brzini svjetlosti.” Očekuje se da će snažni izboji gravitacijskih valova nastati iz ovih točaka.

Mogućnost otkrivanja u kozmičkoj mikrovalnoj pozadini

Kozmološke niti također se mogu detektirati u kozmičkoj mikrovalnoj pozadini (CMB) – ostatnoj radijaciji iz Velikog praska koja je slabo detektabilna i prožima cijeli poznati svemir.

Potencijalni tragovi kozmoloških niti

U svom istraživanju, tim je pronašao nekoliko potencijalnih kandidata za kozmološke niti, fokusirajući se na područje poznato kao CSc-1. Kozmološke niti – ako zaista postoje – bile bi izuzetno guste i mogući izvor potencijalno detektabilnih gravitacijskih valova. Također bi mogle prouzrokovati gravitacijsko lećenje, pri čemu se prostor-vrijeme savija od izuzetno teških objekata, čime se ponekad povećavaju objekti daleko u pozadini, što astronomima omogućuje bolje proučavanje.

Otkrivanje gravitacijskog lećenja

Gledajući dvije galaksije u području koje su identificirali kao najbolji kandidat, tim sumnja da su možda pronašli dokaze gravitacijskog lećenja. Dvije galaksije blizu jedna druge, snimljene Himalajskim Chandra teleskopom, mogle bi zapravo biti jedna galaksija, prema timu, a kozmološka niti bi mogle biti uzrok lečenja. Analizirajući kandidat, otkrili su slične spektralne karakteristike između galaksija.

Dalja istraživanja i budućnosti

“Naše modeliranje promatranih podataka u CSc-1 pokazuje da se veliki broj parova može objasniti složenom geometrijom niti,” napisali su istraživači u svom radu. Tim je oprezan, priznajući da bi galaksije mogle imati slične osobine zbog bliskog nastanka, ili bi moglo postojati neuobičajeno gravitacijsko lečenje kao uzrok. S obzirom na to da kozmološke niti dosad nisu otkrivene, tim bi volio koristiti moćnije teleskope za daljnja promatranja i prikupljanje potencijalnih dokaza. Istraživanje je objavljeno u Bulletin de la Société Royale des Sciences de Liège.

Krajnji zaključak

Mogućnost otkrića kozmoloških niti otvara novu dimenziju proučavanja svemira. Iako su dokazi još uvijek preliminarni, ova istraživanja svakako pružaju uzbudljive mogućnosti za buduća otkrića u astrofizici. Kako znanstvenici nastoje razjasniti tajne kozmosa, možemo se samo nadati da će se ovo otkriće pretvoriti u nešto što će revolucionirati naše razumijevanje svemira.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Pogledajte prvu ikada snimljenu blisku fotografiju zvijezde izvan Mliječnog puta

Next Post

Postoje li “beskonačna” jezera?

Related Posts