Profesor Lieu Predlaže Radikalnu Novu Teoriju o Tamnoj Tvari i Tamnoj Energiji
Prošle godine, profesor Richard Lieu iznio je intrigantnu ideju prema kojoj bi mogla postojati gravitacija i bez prisutnosti mase. Ova prijedlog, koji nadilazi konvencionalno razumijevanje fizike, ima za cilj objasniti učinke tamne tvari i tamne energije, dva hipotetska entiteta koja su u središtu standardnog modela kozmologije. Iako su izuzetno značajni, još uvijek ih nismo pronašli, a neki sugeriraju da možda ne postoje, te da je greška u našem razumijevanju onoga što zapravo postoji.
Nova Teorija o Privremenim Temporarnim Singularitetima
Prof. Lieu sada ima daljnji prijedlog koji zvuči još dramatičnije. Napustivši mogućnost negativnih masa i negativnih gustoća, profesor sugerira postojanje privremenih temporalnih singulariteta: mini događaja sličnih Velikom prasku koji mogu preplaviti svemir materijom i energijom, nestajući jednako brzo kao što se pojavljuju.
Važnost Lieuove Istraživačke Teze
„Ovaj novi rad predlaže poboljšanu verziju ranijeg modela, koja je također radikalno drugačija“, izjavio je Lieu, fizičar sa Sveučilišta Alabama u Huntsvilleu. „Novi model može objasniti stvaranje struktura i stabilnost, kao i ključna promatranja širenja svemira u cjelini, koristeći gustoće singulariteta u vremenu koje ravnomjerno utječu na cijeli prostor kako bi zamijenili konvencionalnu tamnu tvar i tamnu energiju.“
Kako Singulariteti Funkcioniraju?
Ova prisutnost singulariteta djelovat će poput tamne tvari, dodajući nevidljivu količinu materije koja je pet puta veća od obične materije koju poznajemo. Također će iskazivati negativni pritisak, baš kao što to čini tamna energija, potiskujući svemir u ubrzano širenje.
- Singulariteti se pojavljuju i nestaju u iznenadnim eksplozijama.
- Nema kršenja zakona očuvanja energije.
- Pojavljuju se rijetko i nevjerojatno brzo, što može objasniti zašto tamna tvar i tamna energija još nisu pronađene.
Izazovi i Nove Hipoteze
Podrijetlo ovih temporalnih singulariteta je nepoznato – sigurno je reći da je isto i za trenutak Velikog praska. Tamna tvar i tamna energija daleko su od savršene teorije, stoga je dobro što su u središtu izazova. Ipak, postoje aspekti Lieuove ideje koji se teško usklađuju s promatranjima, poput postojanja galaksija s manjom ili višom količinom tamne tvari od prosječne. Također, potrebne su testabilne predikcije. Ako ih ne možemo vidjeti jer se pojavljuju i nestaju, postoji li drugi način za testiranje njihove egzistencije?
Zaključak
Istraživanje je objavljeno u časopisu Classical and Quantum Gravity, i predstavlja značajan korak naprijed u razmatranju enigme tamne tvari i tamne energije. Lieuova teorija privremenih singulariteta može otvoriti nova vrata u razumijevanju svemira i možda pružiti nova rješenja za nerazjašnjene fenomene u našem svemiru.