Zašto je slika Saturna viralna, ali potpuno pogrešna?
Svako toliko, nevjerojatna slika svemira sa malo dezinformacija priključena uz nju postane viralna. Danas govorimo o fotografiji koja navodno prikazuje Saturn, snimljenoj teleskopom Hubble. No, nagovještaj problema javlja se odmah: ako je ova fotografija zaista ono što opisuje natpis, sve životne forme na Zemlji bi vjerojatno bile uništene prije nego što stignemo reći “kako je to lijepo”.
Što vidimo na ovoj slici?
Pogledajte sliku ispod i pokušajte shvatiti zašto je ovo zbunjujuće. Pogledajte položaj Sunca. Razumijete? Ako ne, evo objašnjenja.
Kratka analiza slike
- Prvo, slika je doista izdala NASA, ali nije snimljena teleskopom Hubble.
- Teleskop Hubble kruži na visini od 547 kilometara (340 milja) iznad Zemlje i bilježi spektakularne fotografije, no najbolje snimke su općenito galaksije koje su milijardama svjetlosnih godina udaljene.
Zašto ova fotografija ne može biti snimljena teleskopom Hubble?
Jedan jednostavan način da prepoznate da gornja fotografija nije snimljena teleskopom Hubble: Ako je Sunce prikazano iza Saturna, kao što je prikazano gore, to bi značilo da je fotografija snimljena s položaja izvan orbite Saturna. Da je Hubble snimio ovu fotografiju, to bi značilo da su Hubble i Zemlja odbačeni u orbitu izvan ovog plinovitog diva, što bi snimanje pogleda na Saturn stavilo na vrlo nisku razinu prioriteta – daleko ispod “umiranja od hladnoće u planetarnom izumiranju”.
U stvarnosti, što ova slika predstavlja?
Ova slika je zapravo konceptualna umjetnost koju je objavila NASA, prikazujući auroru koja lebdi iznad južnog pola Saturna. “Aurora je crvena zbog emisije iz sjajećeg hidrogena,” objasnila je NASA u priopćenju za tisak iz 2005. “Aurora je ovalna jer sjajeći plinovi prate magnetne linije koje se spajaju, nalik sužavajućem lijevku, prema planetarnim magnetskim polovima.”
Uočavanje stvarnih slika aure na Saturnu
Također, fotografije i kompozitne slike aurora na Saturnu snimili su i Hubbleov teleskop i svemirska sonda Cassini. Ove snimke su jednako spektakularne, s dodatnom prednošću što njihovo gledanje ne znači da trenutno bismo mogli biti izbačeni iz orbite u temperature koje ljudi ne mogu preživjeti.
Zaključak
Ponekad je lako pasti u zamku dezinformacija kad su slike previše lijepe da bi bile istinite. Uvijek je dobro provjeriti izvor i kontekst slika koje privlače pažnju. U ovom slučaju, fotografija Saturna predstavlja umjetničku viziju i znanstvena dostignuća, a ne stvarnu snimku. Budite oprezni kada dijelite sadržaj na društvenim mrežama i uvijek pretražujte činjenice kako biste dobili pravu sliku stvarnosti!