A23a, Najveći i Najstariji Santorini na Svijetu, Se Kreće U Južnom Oceanu Antarktika

Najveći i Najstariji Veliki Lednjak A23a Ponovo Na Putu

Veliki lednjak A23a, poznat kao najveći i najstariji lednjak na svijetu, krenuo je na novo putovanje kroz Južni ocean Antarktike. Ovaj megaberg teži gotovo trijun tona i prostire se na veličinu od 3,900 četvornih kilometara (1,500 četvornih milja) – što je dvostruko veće od područja Velikog Londona. Debljina lednjaka doseže oko 400 metara (1,312 stopa), što je otprilike visina vidikovca Empire State Building-a.

Poreklo i Kretanje Lednjaka A23a

  • Lednjak A23a se odvojio od Filchner-Ronne ledenog grebena u Antarktici 1986. godine.
  • Nakon što je više od 30 godina bio zarobljen na morskom dnu Weddellskog mora, počeo je ponovo da se kreće 2020. godine.
  • Početkom 2024. godine, lednjak je ušao u svoju “spinning era” i počeo svakodnevno rotirati za 15°.

Prema nedavnoj izjavi Britanske antarktičke ankete, A23a se ponovo pokrenuo po Južnom oceanu oko Antarktike. Očekuje se da će ovaj ogromni lednjak nastaviti svoje putovanje prateći Antarktičku zlatnu struju, što će ga na kraju odvesti do subantarktičkog otoka Južna Georgija.

Učinak Lednjaka na Ekosustav

  • Lednjak će se susresti s toplijim vodama, što će uzrokovati njegovo raspadanje na manje komade leda.
  • Ovi manji ledenjaci će postupno otapati u morskoj vodi.

“Uzbudljivo je vidjeti A23a ponovo u pokretu nakon dugog vremena stagnacije. Zanimljivo je vidjeti hoće li slijediti istu rutu kao drugi veliki lednjaci koji su se odvojili od Antarktike. Što je još važnije, želimo znati kakav će uticaj ovo imati na lokalni ekosustav,” izjavio je dr. Andrew Meijers, oceanograf iz Britanske antarktičke ankete.

Istraživački Projekt i Utjecaji

Znanstvenici već intenzivno proučavaju utjecaj koji A23a ima na okoliš kroz koji plovi. Krajem prošle godine, brod RRS Sir David Attenborough dokumentirao je lednjak i prikupio uzorke iz njegovog okruženja kako bi shvatio njegov budući put i potencijalne utjecaje. “Znamo da ovi divovski lednjaci mogu pružiti hranljive tvari vodama kroz koje prolaze, stvarajući prosperitetne ekosustave u inače manje produktivnim područjima. Ono što ne znamo je kakav utjecaj mogu imati određeni lednjaci, njihova veličina i porijeklo na taj proces,” komentirala je Laura Taylor, biogeokemičarka koja je radila na BIOPOLE projektu.

“Uzimali smo uzorke površinskih voda oceana iza, neposredno uz i ispred rute lednjaka. Ovi uzorci trebali bi nam pomoći da odredimo kakav život bi se mogao razviti oko A23a i kako to utječe na ugljik u oceanu te njegovu ravnotežu s atmosferom,” dodala je Taylor.

Zaključak

Putovanje A23a kroz Južni ocean predstavlja ne samo fascinantnu prirodnu pojavu, već i važno istraživačko polje za znanstvenike. Proučavanje utjecaja ovog ogromnog lednjaka na morski ekosustav može pružiti uvid u zagonetke našeg planeta i klimatske promjene. Pratimo s uzbuđenjem kako će se ova priča dalje razvijati!

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Koji je najstariji desert na svijetu?

Next Post

Hej sysadmin, ovo je savršen božićni poklon laptop za tebe; HX 370 pokretan Pocket 4 ima RS232 port, KVM, RJ45, 32GB RAM-a i 2TB SSD

Related Posts