Kako su ptice zimi odile: Tajna otkrivena
Desetljećima su ljudi u Europi bili zbunjeni pitanjem gdje ptice odlaze tijekom zime. Nije njihova krivnja; imali su mnogo drugih briga koje su ih sprječavale da istražuju taj misterij. Teško je razmišljati o pitanjima poput “Gdje su otišle ptice?” kada se trebaš suočiti s vlastitom egzistencijalnom borbom, poput epidemije kuge. Glavna teorija, koja seže sve do Aristotela i antičke Grčke, govorila je kako ptice hiberniraju zimi. Pretpostavljalo se da se, na primjer, ljetni rusi pretvaraju u zimske ptice dok se vrtne pjevice transformiraju u crnice.
Neobične teorije o migraciji ptica
Kao nevjerojatne koliko su bile, ove teorije bile su manje apsurdne od drugih, poput one koju je iznio engleski znanstvenik Charles Morton iz 17. stoljeća. Morton je tvrdio da ptice lete na Mjesec tijekom zime, putujući 60 dana brzinom od 201 kilometra na sat. Da budemo pošteni prema njemu, zašto se truditi istraživati pitanja empirijski u stoljeću kada si mogao jednostavno reći “gdje bi ta stvorenja mogla ići osim na Mjesec?” i ostati ugledan znanstvenik.
Još bizarnija bila je ideja, referirana u Homerovoj Ilijadi i kasnije potvrđena od Plinija Starijeg, da svake godine ždralovi lete na jug kako bi nastavili svoj rat s “pigmejima”. Plinije je pisao kako bi “pigmeji” jahali ovce da napadnu ždralove i jedu njihova jaja, nastojeći smanjiti njihovu populaciju, dok bi ždralovi uzvraćali napadima. Bez obzira na sve ove neobične teorije, Europa se suočavala s velikim problemom u vezi s misterijom migracije ptica.
Otkrivenje iz 1822. godine
Međutim, 1822. godine, blizu njemačkog sela Klütz, otkriveno je nešto što je rasvijetlilo misterij. Opažena je bijela roda s dugom 76 centimetara kao koplje kroz njen vrat. Ovo koplje napravljenog od afričkog drva potvrdilo je da je roda uspješno migrirala 3,200 kilometara (2,000 milja) do Afrike tijekom zime prije nego što se vratila u Njemačku, gdje je završila kao trofej. Ova nesretna ptica, iako ranjena, potvrdila je malu teoriju o migraciji, odbacivši ideju da se ptice jednostavno mijenjaju u druge vrste za zimsku sezonu.
Naslijeđe “Pfeilstorcha”
Nakon ovog otkrića, pronađene su i druge rode sa sličnim povredama, a Nijemci su ih nazvali “Pfeilstorch” ili “streličarska roda”. Iako je teško zamisliti koliko je ova ptica trpjela, njen put je pomogao da se rasvijetli tajna migracije ptica iako se čini prilično čudnim da su nekada vjerovali da se ptice doslovno pretvaraju u druge vrste kako bi preživjele zimu.
Zaključak
Danas, uz znanstveni napredak, znamo mnogo više o migraciji ptica nego što su naši predci ikada mogli zamisliti. Umjesto misterija, migracija ptica je oduvijek bila fascinantna pustolovina koja zaslužuje našu pažnju. S obzirom na sve napretke koje su postignute, možemo samo zamišljati kakva otkrića nas još čekaju u budućnosti.