Mit o letenju pčela: Što fizičari zaista kažu?
Možda ste čuli da pčele ne bi trebale moći letjeti prema zakonima fizike. Ova ideja je popularizirana u animiranom filmu Bee Movie, gdje se navodi: “Prema svim poznatim zakonima avijacije, pčela ne bi trebala moći letjeti. Njihova krila su previše mala da bi podigla njihovo debeo tijelo s tla.” No, je li to istina?
Povijest mita o letenju pčela
Ova zabavna, ali netočna izjava o pčelama vuče korijene iz 1930-ih godina. Priča govori o aerodinamičaru i biologu koji su raspravljali o letu pčela. Prema mitu, aerodinamičar je brzo izračunao i zaključio da pčele ne bi trebale moći letjeti. Iako neki tvrde da je taj aerodinamičar bio Ludwig Prandtl, drugi spominju Jakoba Ackereta. U stvarnosti, ova priča se najvjerojatnije odnosi na izreku francuskog zoologa i aerodinamičara Antoine Magnana, koji je želio proučiti let svih insekata.
Da li pčele zaista lete?
Jednostavan odgovor je: da! Pčele zaista lete, unatoč popularnom mitu. Njihova krila, iako naizgled mala u odnosu na tijelo, omogućuju im let zahvaljujući načinu na koji pokreću krila. Kroz istraživanja, znanstvenici su otkrili da krila pčela nisu kruta, već se tijekom leta okreću i vrtu. Ovo stvaranje kratkih, brzih, zamahivačkih pokreta frontom i nazad generira dovoljnu potporu za let.
Kako pčele generiraju uzgon?
- Pčele mašu svojim krilima 230 puta u sekundi.
- Ove brze akcije stvaraju male vorte, odnosno vrtloge, u zraku.
- Tajni sastojak? Ove mini vorte imaju niži tlak od zraka oko njih, što pomaže pčelama da ostanu u zraku.
Ovaj proces pokazuje da su ranije pretpostavke o krutosti njihovih krila bile pogrešne. Razumijevanje načina na koji pčele lete omogućilo je znanstvenicima da bolje razumiju mnoge aspekte njihovog života.
Završna misao
Mit o tome da pčele ne bi trebale moći letjeti osnovan je na pogrešnim izračunima i neshvaćanju kako njihova krila rade. Sada imamo čvrste znanstvene dokaze koji potvrđuju njihovu sposobnost letenja. Pčele su fascinantna stvorenja koja, unatoč svim preprekama, dokažu da su u stanju letjeti. U konačnici, svi “objašnjavači” i članci potvrđeni su od strane provjerivača činjenica u trenutku objavljivanja, osiguravajući točnost informacija.