Život ispod ledene površine Antartike: Tajne brinikla
Dok većina nas ne bi poželjela zaroniti u -2°C (28.4°F) hladnu vodu ispod antarktičkog zimskog leda, morski stanovnici koji tu obitavaju smatraju to ugodnim u usporedbi s površinskim uvjetima. Zanimljivo, život se tamo razvija sve do trenutka kada se pojavi takozvani “prst smrti” – fenomen koji izaziva strahopoštovanje. U isječku iz BBC serije Velike sezone Zemlje, filmske ekipe snimile su formiranje jednog takvog prsta dok je tiho napredovao prema morskom dnu, smrzavajući sve na svom putu.
Što je brinicle?
Bez brige, ne radi se o invaziji zlih izvanzemaljaca; riječ je o briniklu, cijevi od leda koja raste prema dolje unutar nekoliko sati, a ispunjena je slanom vodom. Kada se oblikuje morski led, soli u slanoj vodi ne postaju dio strukture, već formiraju mjehuriće hladnog brin hormona unutar leda, koji se ne smrzavaju zbog visoke koncentracije soli.
Kretanje brine i stvaranje brinikla
Kada se slana voda uspije osloboditi u vodu ispod, ona tone – jer je njezina gustoća veća od vode u koju ulazi. Dok smo spomenuli da je voda ispod leda relativno topla, brine su mnogo, mnogo hladnije. To stvara fenomen gdje, dok brine silazi, smrzava okolnu morsku vodu, rezultirajući formiranjem brinikla, poznate i kao ledeni stalaktit.
Utjecaj brinikla na morski ekosustav
Ali priča se tu ne završava! Kada brinicle dođu do morsko dno, mogu se nastaviti širiti, smrzavajući tlo i sve što se na njemu nalazi. Iako su znanstvenici promatrali brinicle desetljećima, samo je 2011. godine ekipa koja je radila na seriji Frozen Planet uspjela snimiti proces njihova formiranja. “S obzirom na intenzivnu hladnoću i potrebu za promjenom boca sa zrakom, ronioci nisu mogli ostati dovoljno dugo kako bi uhvatili cijeli događaj,” objasnila je producentica serije, Kathryn Jeffs, u isječku iza kulisa.
Kreativne tehnike snimanja
Odgovor na izazov bio je podvodna kamera koja može snimati time-lapse videe. Problem? Takva oprema nije postojala. Na sreću, podvodni snimatelj Hugh Miller bijaše na zadatku, a nakon napornog rada na prototipu, ekipa je uspjela tamo gdje drugi nisu.
Zaključak
Brinicle predstavljaju fascinantnu stranu života ispod antarktičkog leda. Njihovo formiranje i širenje traju samo nekoliko sati, ali njihov utjecaj na okoliš je značajan. Ova pojava ne samo da prati biologiju planete već i pokazuje kako se prirodne sile oblikuju na načine koje često ne možemo zamisliti. Ova priča o briniklima je samo još jedan podsjetnik kako naša priroda skriva tajne koje čekaju da budu otkrivene.