Što je ubilo dinosaure? Nova studija sugerira da imamo jedan ključni element pogrešan

Revolucionarni Uvid u Utjecaj Chicxuluba: Je li Sumpor zaista Ubio Dinosauere?

Prije otprilike 66 milijuna godina, gigantna svemirska stena koja je udarila u Zemlju stvorila je krater širok 200 kilometara na Yucatánskom poluotoku, u današnjem Meksiku, poznat kao Chicxulub. Ovaj događaj se često povezuje s dramatičnim hlađenjem klime, poznatim kao “impakt zima”, koje je uslijedilo i koje je dovelo do izumiranja polovice svih vrsta na Zemlji, uključujući i dinosaure. No, nedavna otkrića sugeriraju da smo možda pretjerali u vezi s količinom sumpora koji je oslobođen tijekom ovog kataklizmičkog događaja.

Što se stvarno dogodilo nakon Chicxuluba?

Prethodne teorije sugerirale su da se ogromna količina sumpora oslobodila prilikom udara, uzrokujući dugotrajno i ekstremno hladno razdoblje. Međutim, nova studija postavlja pitanja o toj dugo održavanoj pretpostavci. Koliko točno sumpora je zapravo oslobođeno? Jesu li rocks na mjestu udara sadržavali mnogo sumpora? Kako je asteroida pogodila Zemlju – brzinom i pod kojim kutem? Ovo su ključna pitanja na koja stara istraživanja nisu mogla odgovoriti.

Nove Metode, Novi Rezultati

Tim istraživača, koristeći uzorke iz bušotina s mjesta udara u Chicxulubu, prvi je put empirijski procijenio koliko je sumpora zapravo oslobođeno. Njihovi rezultati ukazuju na to da su ranije procjene bile pretjerane, ponekad čak i pet puta više od stvarnosti. Ukupno su procijenili da je oslobođeno između 67 ± 39 milijardi tona sumpora, što sugerira da je razdoblje “impakt zime” bilo blaže nego što se ranije vjerovalo.

Reperkusije na Život na Zemlji

Iako se temperature i dalje nisuznate, padale su, no ne toliko drastično kao što se prvo mislilo, a klima se mogla brže oporaviti. Ova promjena uzorkuje i daje objašnjenje za preživljavanje četvrtine života na Zemlji unatoč tom cataklizmičkom događaju. Kao što je istaknula kemičarka Katerina Rodiouchkina, “umjesto da se fokusiramo na sam događaj udara, fokusirali smo se na njegovu poslijedicu”.

Završna Riječ

Proučavanje objavljeno u časopisu Nature Communications pruža nove uvide u posljedice udara Chicxuluba i izaziva preispitivanje dugotrajnih uvjerenja o izumiranju dinosaura. Ova istraživanja potvrđuju važnost delikatne ravnoteže u ekosustavima te ukazuju na to da, iako je ovaj događaj bio devastirajući, priroda može naći načine za oporavak. Kako nastavljamo proučavati našu prošlost, važno je sumnjati u ustaljene mitove i otvoriti se novim saznanjima koja bi mogla oblikovati naše razumijevanje Zemljine povijesti.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Aplikacija Google Home dobiva veliki ažuriranje, a to su dobre vijesti za vašu sigurnost

Next Post

Asus Wi-Fi 7 usmjerivači sada dolaze s vrlo korisnim besplatnim dodatkom vrijem $60, i ne mogu dočekati da ga isprobam

Related Posts