Što je Mezopotamija? Zemlja prvih ljudskih dostignuća

Nasljeđe Mesopotamije: Kolijevka civilizacije

Mesopotamija, poznata kao “zemlja između rijeka”, smještena između Tigrisa i Eufrata, bila je dom prvim gradovima i carstvima čovječanstva. Tijekom prvih godina zabilježene povijesti, ovaj drevni kraj bio je kolijevka Sumerana, Babilonaca i Asiraca. Ovdje su gradovi cvjetali, a razvoj pisanja, matematike, astronomije i umjetnosti bio je neizbježan.

Geografski kontekst i plodnost regije

Mesopotamija se danas nalazi u modernom Iraku i Siriji, a pod nekim definicijama proteže se do jugoistočne Turske i zapadnog Irana. Ova regija, koja je nekada bila poznata kao Plodni polumjesec, pružila je idealne uvjete za početak poljoprivrede oko prije otprilike 12.000 godina. Tijekom tog razdoblja, poljoprivreda se neovisno razvijala u raznim dijelovima svijeta, ali je Mesopotamija bila jedna od prvih regija koja je uživala blagodati tog razvoja.

Razvoj prvih civilizacija

  • Sumer: Sumer je bio prva zabilježena civilizacija, koja se pojavila oko 5.500 godina prije Krista. Njihov doprinos ljudskoj povijesti uključuje izum cuneiformnog pisma i napredne tehnike navodnjavanja.
  • Grad Uruk: Najveći grad Sumerije, Uruk, bio je dom oko 80.000 ljudi u svom zenitu. Ovdje su nastali neki od najranijih pisanih dokumenata na glinenim pločama, koji datiraju oko 3.200 godina prije Krista.

U 23.34. godine prije Krista, Sumer je došao pod utjecaj Akadskog carstva, prvog zabilježenog carstva. Sargon iz Akada je ujedinio nekoliko sumerskih gradova-država, no to je razdoblje trajalo manje od 200 godina.

Uspon Babilonskog carstva

Godine 1.894. prije Krista, Babilonsko carstvo steklo je na značaju, postavši središnja sila regije, koja se fokusirala na grad Babilon. Među njihovim brojnim dostignućima, ističe se i Kod Hammurabija, jedan od najranijih pisanih zakona, sastavljen oko 1.750. godine prije Krista. Prva babilonska dinastija trajala je otprilike 300 godina, a tijekom tog razdoblja druge civilizacije kao što su Hetiti i Asirci također su došle do izražaja.

Asirsko i Neo-Babilonsko carstvo

  • Asirsko carstvo: Poznato po svojoj snažnoj vojsci, Asirsko carstvo je osvojilo velika područja današnjeg Iraka, Sirije, Irana, Turske i Egipta.
  • Neo-Babilonsko carstvo: U razdoblju od 626. do 539. godine prije Krista, stvoreni su Viseći vrtovi Babilona, koji se smatraju jednim od Sedam čuda antičkog svijeta.

Povijesni utjecaji i suvremena nasljeđa

Nakon pada Mesopotamije, regija je bila podložna vanjskim utjecajima, uključujući Perzijsko, Hellenističko, Rimsko i Osmansko carstvo. U 20. stoljeću, diktator Sadam Husein vratio se naslijeđu Mesopotamije kao simbolu slave iračke povijesti, pokušavši “ponovno izgraditi Babilon”, no njegov projekt nije uspio.

Zaključak: Vječni trag Mesopotamije

Unatoč svojim propadanjima, nasljeđe Mesopotamije ostavilo je neizbrisiv trag u ljudskoj povijesti. Od prvih farmera, gradova, carstava do prvih pisanih sustava — ovog jedinstvenog dijela svijeta svakako se ne može zaboraviti. Mesopotamija je bila ležište velikih civilizacija koje su oblikovale razvoj čovječanstva, ostavljajući iza sebe bogato nasljeđe koje nastavlja inspirirati generacije.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Ovo je smiješan rezultat pokušaja čovjeka iz 18. stoljeća da napuni lava

Next Post

20 Nevjerojatnih Znanstvenih Eksperimenta Koje Možete Izvesti Odmah Kod Kuće

Related Posts