Što je henge i zašto su građeni?

Što je zapravo henge? Saznajte više o ovim fascinantnim drevnim strukturama

Kada pomislite na “henge”, vjerovatno vam na pamet padne ikonični Stonehenge u Wiltshireu, Ujedinjeno Kraljevstvo. Ova prehistorijska megalitska struktura je, u očima mnogih, savršeni primjer hengea. No, jeste li znali da Stonehenge zapravo nije pravi henge? Otkrijmo zajedno što taj pojam zaista znači i koja je njegova povijest.

Definicija hengea: Što to zapravo znači?

Riječ “henge” potječe iz staroengleske riječi koja označava “objesiti”. Dakle, Stonehenge se može prevesti kao “objeseni kamen”, što se vjerojatno odnosi na lintel kamenje postavljeno preko uspravnih kolona koje čine trilithone (tri kamena). Termin je prvi put upotrijebio kustos Britanskog muzeja Thomas Kendrick 1932. godine, kada je pokušao definirati vrstu arheološkog lokaliteta. Prema Kendricku, henge je kružni ili ovalni prehistorijski spomenik koji koristi jarke i nasipane zemljane naslage za zatvaranje svetih mjesta. No, zanimljivo je da ova definicija zapravo isključuje Stonehenge, jer je njegov glavni jarak vanjski u odnosu na glavni nasip. Stoga bismo to mogli nazvati “proto-hengeom”.

Karakteristike hengea

Hengeovi su najčešće dostupni putem uzdignutih puteljaka. Neki hengeovi imaju samo jedan ulaz (poznati kao Klasa I), dok drugi mogu imati dva (Klasa II) ili čak četiri (Klasa III) pristupa. S obzirom na to da su ovi jarkovi plitki i smješteni unutar uzdignutih nasipa, malo je vjerojatno da su hengeovi korišteni u obrambene svrhe. Henge nije nužno povezan s nekom značajnom značajkom u središtu—ponekad se u središtu nalaze drvene grede, monoliti, jame, uzdignute grede, grobovi, centralni humci ili stolice.

Raznolikost hengeova

  • Hengiformni spomenici: Mini hengeovi s unutarnjim promjerom manjim od 15-20 metara.
  • Henge ograde: Veliki hengeovi koji su obično oko 300 metara u promjeru.

Kako se naše razumijevanje razvija, tako i definicije postaju složenije. U akademskim krugovima sustavno se raspravlja o vrijednosti pojma “henge”. Prvi hengeovi datiraju oko 3000. godine prije Krista, no veći su objekti možda nastali između 2800. i 2200. godine prije Krista. Hengeovi su se nastavili graditi i tokom ranog brončanog doba, iako su veći objekti već bili napušteni.

Razlozi izgradnje hengeova

Što se tiče razloga za izgradnju ovih objekata, postoji mnogo spekulacija, ali malo čvrstih dokaza. Iako mnoge suvremene grupe tvrde da su hengeovi imali veze s drevnim Druidima, to nije potkrijepljeno arheološkim nalazima. Vjerojatno su hengeovi služili kao ceremonijalni prostori, označavajući područja za specifične ljude ili duhovne entitete. Moguće je da su se tu obavljali rituali, plesovi, gozbe, pa čak i sahrane.

Primjeri poznatih hengeova

Jedan od najznačajnijih hengeova je onaj u Aveburyu, Wiltshire. Ovaj četverougaoni kompleks nastao je tijekom neolitika i obuhvaća područje koje uključuje i dio samog sela Avebury. Ovo mjesto okružuje najveći kamenčić u Britaniji, koji prvotno sadrži oko 100 kamenova. Drugi zanimljiv primjer je Mayburgh henge u Cumbriji, koji se nalazi u blizini autoceste i ima centralno područje promjera oko 100 metara, okruženo velikim nasipom od riječnih kamenčića.

Na kraju, tu su veličanstvene strukture Ring of Brodgar u Orkneyju, Škotska, koje uključuju henge i kamenčić te su uvrštene na UNESCO-v popis svjetske baštine. Ovaj henge je gotovo savršeno okrugao i izvorno je imao oko 60 kamenova.

Zaključak

Iako još uvijek imamo mnogo pitanja o tim fascinantnim strukturama, važno je da nastavimo istraživati i učiti iz prošlosti. Hengeovi su jedinstveni dijelovi naše arheološke baštine, koji nam omogućavaju da bolje razumijemo drevne kulture i njihove obrede. Njihova tajanstvenost i ljepota nastavljaju privlačiti istraživače i ljubitelje povijesti širom svijeta.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Želim da Samsung ugradi AI u srce Galaxy Z Fold 7 kako bi ga učinio vrhunskim preklopnim telefonom.

Next Post

Rado bih iskoristio priliku da zamijenim svoj 24-inčni LCD monitor za ovu 25-inčnu E Ink alternativu u boji – samo da si to mogu priuštiti

Related Posts