Živi fosili: Otkrivenje Wollemi bora
Kada razmišljamo o živim fosilima, većina nas vjerojatno pomisli na krokodile, aligatore, morske pse ili neka druga drevna stvorenja koja su hodala Zemljom milijunima godina. No, što je s drvećem? Postoji jedno drvo koje se često naziva “drvom dinosaura”, a koje su prije jeli “strašni gmazovi” iz razdoblja jure. Dugo se smatralo da je izumrlo, ali je ovo drevno četinjača slučajno ponovno otkrivena 1994. godine i spada među najrjeđa stabla na svijetu. Sada se provode napori za očuvanje kako bi se ovo živo povezivanje s prapoviješću spasilo od izumiranja.
Wollemi bor: Čuda prirode
Wollemi bor (Wollemia nobilis) pripada obitelji Araucariaceae koja uključuje i drveće poznato kao “drvo zmije”. Ova zimzelena četinjača izgleda svijetlozelena, s igličastim listovima i može narasti i do 40 metara u visinu. Njihova kora je duboko nabranih i grubih tekstura. Zbog fosilnog zapisa, koji sadrži primjerke stare oko 200 milijuna godina, ovu vrstu drveta nazivamo imenom koje odražava njihovu drevnu povijest, jer su živjeli uz dinosaure.
Otkrivenje i očuvanje
Dugo se smatralo da su ovi drevni primjerci izumrli prije 70 do 90 milijuna godina; međutim, 1994. godine, australski istraživač i botaničar David Noble otkrio je grupu Wollemi bora koja raste u izoliranoj klisuri u Nacionalnom parku Wollemi u Novoj Južnoj Walesu, Australija. Ovaj botanički nalaz bio je izuzetno važan, ali ti su stabla iznimno rijetka. Od vremena svog ponovnog otkrića, Wollemi borovi su uvršteni na Crvenu listu IUCN-a kao kritično ugrožena vrsta.
Rizici i napori za očuvanje
Ova stabla su sve više izložena riziku od bolesti i šumskih požara. Uistinu, 100 primjeraka koja još uvijek rastu u divljini gotovo je uništeno tijekom požara koji su spalili više od 10 milijuna hektara tla u istočnoj Australiji od 2019. do 2020. godine. Zbog ove nestabilne situacije, konzervatori su započeli s uzgojem genetski raznoliki Wollemi borovi. Sada su dosegli fazu u kojoj se prvi uzorci pružaju botaničkim vrtovima širom svijeta, ovisno o prikladnosti lokacije.
Nada za budućnost
Nada je da će ova “metakolekcija” – kombinacija zbirki koje, iako pripadaju različitim organizacijama, mogu biti proučavane i očuvane zajednički – pomoći u zaštiti vrste od klimatskih promjena. Rezultati ovog pristupa već počinju pokazivati pozitivne učinke. U travnju ove godine, Wollemi bor koji su kupili umirovljeni par u Malvern Hillsu u Engleskoj 2010. godine, prvi put je dao plod. Par je prvobitno kupio mladicu za 70 funti (90 $), a sada odraslo stablo proizvodi sjemenke koje bi se mogle iskoristiti za uzgoj novog naraštaja ove drevne vrste.
Zaključak
Wollemi borovi nisu samo drveće; oni su pravi živi fosili koji nas povezuju s vremenima kada su dinosauri hodali Zemljom. Njihova pravila preživljavanja i očuvanja nas podsjećaju na važnost prirode i potrebe za očuvanjem ovih izvanrednih biljaka za buduće generacije.