Što je dođavola bananapokalipsa? Suočavamo li se s budućnošću bez banana?

Je li Bananu Sudnji Dan? Prijetnja Razmnožavanju Omiljenog Voća

Nedavno ste možda čuli vijesti o apokalipsi banana koja dolazi. Stručnjaci su najavili nesigurnu budućnost ovog voća, koje je pod velikim pritiskom gljivičnog patogena. Ova vijest zvuči zastrašujuće za obožavatelje banoffee pite i kruha od banane – ali koliko je situacija zaista ozbiljna?

Što je Fuzarij i zašto je opasan?

Nažalost, banane koje danas nalazimo u trgovinama suočavaju se s funkcionalnim izumiranjem zbog gljive pod nazivom Fusarium oxysporum f.sp. cubense (Foc) tropičke vrste 4 (TR4). Ovaj manje poznati patogen uzrokuje bolest poznatu kao trulež banane, koja je jedna od najrazornijih biljnih bolesti. Kada gljiva probije korijenje biljke, ona se širi njezinim vaskularnim sustavom, blokirajući dotok vode i hranjivih tvari do plodova, što dovodi do uvenulosti i eventualne smrti biljke.

Povijest prijetnje bananama

Ovo nije prvi put da je gljiva Fusarium predstavljala opasnost za banane. Kako navodi Li-Jun Ma, profesorica biokemije i molekularne biologije na Sveučilištu Massachusetts u Amherstu, “vrsta banane koju danas jedemo nije ista kao ona koju su jeli vaši djedovi i bake. One starije, Gros Michel banane, su funkcionalno izumrle.” Tokom prvih desetljeća 20. stoljeća, milijuni Gros Michel banana uništeni su zbog prvog izbijanja Fusarium, dok su ih zamijenile sorte otporne na R1, poput Cavendish banane. Međutim, početkom 21. stoljeća započela je nova prijetnja: Fuzarijska bolest uzrokovana TR4.

Gdje se povijest ponavlja?

Istraživanja sugeriraju da TR4 potječe iz Indonezije i Malezije, ali brzo se proširio, uključujući Kolumbiju (2019.) i Peru (2021.), gdje su smještene najveće regije za izvoz Cavendish banana na svijetu. Patogen također napada lokalne sorte banana, koje su ključni izvor ugljikohidrata u Africi, jugoistočnoj Aziji i tropskoj Americi. Ova invazija predstavlja ozbiljnu prijetnju ne samo globalnoj trgovini bananama, već i sigurnosti hrane u ovim područjima, potencijalno pogoršavajući siromaštvo i izazivajući nestašicu hrane.

Postoji li nada za banane?

Izgleda da postoji nada za Cavendish banane. Istraživanje Ma i njezinih suradnika pokazalo je da je Foc TR4 evolucijski različit od gljive koja je uništila Gros Michel banane. Oni su uspjeli identificirati gene povezane s njegovom virulencijom, otvarajući vrata potencijalnim tretmanima i strategijama za kontrolu širenja.

Ma objašnjava da znanstvenici mogu istraživati načine na koje možemo ublažiti, ili čak kontrolirati, širenje Foc TR4. Njihova istraživanja su pokazala da virulencija gljive značajno opada kada se eliminiraju određeni geni povezani s proizvodnjom dušikova oksida, koji je štetan za Cavendish bananu.

Održiva poljoprivreda kao rješenje

Pored toga, prelazak na uzgoj različitih sorti banana može učiniti poljoprivredu održivijom i smanjiti pritisak bolesti na ujednačenu kulturu. Farmeri i istraživači mogu kontrolirati trulež banane identificiranjem ili razvojem sorti koje su otporne na TR4.

Zaključak: Budućnost banana je još uvijek neizvjesna

Kao što vidimo, iako je situacija s bananama ozbiljna, postoje i znaci nade. Uz svaki izazov dolazi i prilika za inovacije i održive prakse. Uz prava istraživanja i razvoj otpornih sorti, možda ćemo uspjeti osigurati budućnost za ovo omiljeno voće koje tako mnogi vole.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Dijabetes tipa 1 više ne treba inzulin nakon prvog liječenja matičnim stanicama ove vrste

Next Post

Kontroverzni Miami Seaquarium će zatvoriti nakon smrti 120 dupina i kitova

Related Posts