Povezane misterije Rujm el-Hirija: Što nam nova istraživanja govore?
Misterij koji okružuje jedan od najvećih megalitskih spomenika na Bliskom Istoku postao je još složeniji nakon najnovijeg istraživanja koje je pobilo popularnu teoriju o tome da je Rujm el-Hiri, smješten u Golan Heights, služio kao astronomska opservatorija. Ovaj zagonetni labirint poznat i kao Kolo duhova te Levantinski Stonehenge, procjenjuje se da ima do 5000 godina. No, sada smo ponovno na početku kad je u pitanju razumijevanje njegovog stvarnog razloga izgradnje.
Što je Rujm el-Hiri?
Rujm el-Hiri otkriven je 1968. godine i sastoji se od središnjeg kairna okruženog brojnim koncentričnim krugovima od bazalta, povezanih nizom radialnih zidova. S obodom od otprilike 500 metara i promjerom od 150 metara, ovaj massive spomenik bio je predmet intenzivnih rasprava više od pola stoljeća. Različiti arheolozi imaju različite teorije o njegovoj svrsi:
- Neki vjeruju da je Kolo duhova služilo kao obrambena utvrda.
- Drugi sugeriraju da bi moglo označavati mjesto pokopa važnog lidera ili političkog figure.
Nažalost, iznutra je pronađeno vrlo malo artefakata, što istraživačima otežava pronaći tragove koji bi mogli dovesti do objašnjenja.
Astronomska opservatorija ili nešto drugo?
U 1998. godini, studija je pokazala da su osovine simetrije i ulazi Rujm el-Hirija bili poravnati s pravcima solsticija, ekvinocija, Sirijusa i drugih nebeskih tijela, kako bi se pojavili na nebu u doba brončane ere. Ova otkrića dovela su do širenja vjerovanja da je stari spomenik služio kao astronomska opservatorija.
Međutim, autori novog istraživanja odlučili su ispitati te tvrdnje analizom tektonskih pomaka u području oko Galilejskog mora tijekom posljednjih 150 milijuna godina. Prema istraživačima:
“Tektonske jedinice sjevernog Izraela neprekidno su se kretale uz eliptičnu putanju u suprotnom smjeru od kazaljke na satu” prosječnom brzinom između 8 i 15 milimetara godišnje.
Misterij ostaje nerazjašnjen
Kao posljedica ovih pokreta, Rujm el-Hiri je vjerovatno rotirao za oko 40 metara tijekom posljednjih 4000 godina, što znači da su njegove osovine, ulazi i druge karakteristike prvotno građene daleko od trenutne lokacije. Istraživači zaključuju:
“Zajednička geofizikalna analiza otkriva da je Rujm el-Hiri rotirao u suprotnom smjeru i pomjerio se iz svoje prvobitne lokacije za desetke metara.”
Dakle, trenutna orijentacija radialnih zidova i ulaza nije bila ista kao što je bila u razdoblju 4000–2000. godine prije naše ere, što ukazuje na to da spekulacije o njihovom poravnanju s nebeskim tijelima iz prošlosti nisu podržane.
Što nas očekuje u budućnosti?
Iako se najveći dio misterije oko Rujm el-Hirija još uvijek ne zna, zanimljivo je da su prošle godine arheolozi na Kreti otkrili iznimno sličan kružni labirint iz otprilike istog povijesnog razdoblja. Ova građevina, pripisana minojskom civilizaciji, također je obavijena tajnom, iako istraživači vjeruju da je mogla služiti kao ceremonijalni prostor za ritualne ponude i gozbe.
U konačnici, Rujm el-Hiri ostaje nezaobilazno pitanje unutar arheološke znanosti, i dok se nova istraživanja nastavljaju, samo vrijeme će pokazati kada ćemo konačno odgonetnuti njegove tajne.
Zaključak
Misterija Rujm el-Hirija nadilazi povijesne ideale. Iako su nova istraživanja raskrinkala ranije teorije o njegovoj astronomskog namjene, ostavlja otvorena pitanja i nove teorije koje čekaju na istraživanje. Tajanstveni priroda ovog megalitskog spomenika nastavlja da zavodi i izaziva radoznalost arheologa i ljubitelja povijesti diljem svijeta.