Špiljska špirit: Kako je najstarija mumija na svijetu prepravila 10.000 godina povijesti američkih domorodaca

Povijest Spirit Cave: Mumiya koja je promijenila priču o domorocima

Više od 10.000 godina, skupina domorodaca Amerikancima, genetski povezanih s tajanstvenim ljudima Clovis, sahranila je člana svog plemena u špilji u Nevadi koju danas nazivamo Spirit Cave. Ova mumificirana tijela, naizgled nesuđena, na kraju su pomogla razjasniti pravnu i kulturnu raspravu u 21. stoljeću, redefinirajući povijesnu naraciju o indijanskim populacijama.

Otkriće Spirit Cave Man-a

Arheolozi su prvi put otkrili Spirit Cave Man 1940. godine. Sljedećeg ljeta, mumija je bila izložena na Državnom sajmu Nevade prije nego što je predana Državnom muzeju Nevade u Carson Cityju. Iako su istraživači prvotno smatrali da mumija potječe iz razdoblja mlađim od 2.000 godina, radiokarbonsko datiranje iz 1997. otkrilo je da je tijelo zapravo ležalo u špilji nevjerojatnih 10.700 godina, čime je postalo najstarija poznata mumija na svijetu.

Pravni i kulturni izazovi

U to vrijeme, predstavnici plemena Fallon Paiute-Shoshone zatražili su vraćanje tijela u Spirit Cave prema Zakonu o zaštiti i repatrijaciji grobova domorodaca. Identificirajući mumiju kao svog pretka kojeg su nazvali “Priča”, vođe plemena su tvrdile da imaju izravnu rodoslovnu povezanost s ovom drevnom osobom. Međutim, Ured za upravljanje zemljištem odbio je udovoljiti njihovom zahtjevu, naglašavajući tadašnje uvjerenje da su moderni Indijanci zapravo nepovezani s prvim stanovnicima kontinenta, koji su smatrani genetski različitom populacijom poznatom kao Paleoamerikanci.

Pobjeda plemena i novi dokazi

Nakon dvadeset godina borbe, pleme Fallon Paiute-Shoshone konačno je pobijedilo u pravnoj bitci 2018. godine kada je DNK Spirit Cave Mumije podvrgnut analizi. Rezultati su pokazali neprekinutu genetsku liniju koja povezuje mumiju s današnjim Indijancima, otkrivajući i blisku povezanost s prvim ljudima koji su kročili na američki kontinent. Ovi nalazi redefinirali su povijest, dokazujući da Fallon Paiute-Shoshone i druga plemena pripadaju stanovništvu koje je neprekidno prisutno gotovo 11.000 godina.

Analiza drevnih kamenih strijela

Autori nove studije analizirali su stotine drevnih kamenih strijela iz Lahontan bazena u Nevadi kako bi prikazali promjene u gustoći ove populacije tijekom vremena i odredili kako su ove drevne zajednice reagirale na drastične klimatske promjene. Na primjer, otkrili su da je ancestralna grupa nazvana kulturom Lovelock preživjela epsku sušu koja je trajala tisućljeće, poznatu kao Kasni holocenski suhi period, privremeno se preselivši na više nadmorske visine.

Nova perspektiva o kulturi Lovelock

Prema antropološkoj naraciji 20. stoljeća, ljudi Lovelock su nestali oko 1250. godine nove ere, a uskoro nakon njih zamijenili su ih plemena koja govore Numic. Pretpostavljalo se da su svi današnji indijanski narodi u tom području stigli najranije prije 700 godina. Međutim, nova analiza sugerira da kultura Lovelock nije nestala, već se jednostavno spojila s dolazećim Numic-govorom.

Zaključak: Nova povijest domorodaca

Članovi plemena Fallon Paiute-Shoshone potvrdili su svoju izravnu povezanost s onim koga nazivaju “Priča”. Ova studija, objavljena u časopisu American Antiquity, dodatno podupire novo napisanju povijesti, dokazujući da su lokalne zajednice ostale nepromijenjene kroz tisuće godina, a njihovo bogato nasljeđe i dalje živi. Razumijevanje ove povijesti pomoći će nam da bolje cijenimo kulturno bogatstvo i naslijeđe domorodačkih naroda Amerike.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

7 Užasnih Putovanja Kada Su Strašne Bube Pronađene U Tijelu Tijekom Kolonoskopija

Next Post

Gledajte: Glacijalni stakleni hobotnica snimljena po prvi puta u dubokom moru blizu Antarktike

Related Posts