Situacija “Zabrinjavajuća” Nakon Potvrđenih Dva Slučaja Ljudske Ptice Grupe U Kambodži

WHO i Kambodža: Istraživanje slučajeva ptičje gripe H5N1

Ove je tjedan Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) najavila da surađuje s vlastima Kambodže u istrazi dva potvrđena ljudska slučaja ptičje gripe H5N1. Iako je situacija opisana kao “zabrinjavajuća”, stručnjaci naglašavaju da još uvijek nema dokaza da se bolest prilagodila prijenosu s čovjeka na čovjeka.

Prvi slučaj ptičje gripe u devet godina

Kambodžanske zdravstvene vlasti potvrdile su smrt 11-godišnje djevojčice od ove bolesti, što predstavlja prvi poznati humanitarni slučaj ptičje gripe u zemlji u posljednjih devet godina, prema informacijama BBC-a. Njezin otac također je bio pozitivan na virus, dok su ostalih 11 kontakata testirani negativno. Ljudski slučajevi ptičje gripe su rijetki, jer ljudski organizam nema receptore u grlu, nosu i gornjim dišnim putevima koji su posebno podložni virusu. Većina ljudskih infekcija događa se kod onih koji imaju izravan i učestan kontakt s pticama, što trenutno većina stručnjaka smatra da se dogodilo u Kambodži.

Niska razina rizika za prosječnu osobu

Richard Webby, direktor WHO-ovog istraživačkog centra za studije ekologije gripe kod životinja i ptica u bolnici St. Jude, izjavio je za New York Times da “su rizici od ovog virusa za prosječnu osobu vrlo niski”. Ipak, otkriće da je djevojčin otac također pozitivan na soj virusa dovelo je zdravstvene dužnosnike do visoke pripravnosti.

Važnost praćenja virusa H5N1

Unatoč velikom broju prijavljenih slučajeva ptičje gripe tijekom godina – iako je u desetljeću prije posljednjeg slučaja u Kambodži zabilježeno 56 slučajeva H5N1, od kojih je 37 bilo fatalnih – svaki dokaz prijenosa s čovjeka na čovjeka mogao bi značiti početak nove velike pandemije. Sylvie Briand, direktorica za pripremu i prevenciju epidemija, naglasila je da WHO ozbiljno shvaća rizik od ovog virusa i poziva sve zemlje na povećanu budnost. “Situacija s H5N1 je zabrinjavajuća s obzirom na široku prisutnost virusa kod ptica širom svijeta i sve veći broj slučajeva kod sisavaca, uključujući ljude”, izjavila je Briand tijekom press brifinga.

Dostupnost antivirala i cjepiva

Dok činjenica da su mnogi bliski kontakti obitelji testirani negativno donekle umiruje, Briand je napomenula da su antivirali i cjepiva već dostupni. Međutim, trebali bi se ažurirati kako bi bliže odgovarali soju H5N1 koji trenutno cirkulira, a taj bi proces mogao potrajati četiri do pet mjeseci. Na sreću, unatoč strahu oko prenosivosti trenutnog podtipa i smrtnosti među pticama, WHO je prijavio samo osam ljudskih slučajeva širom svijeta, svi u osobama koje su imale blizak kontakt s zaraženim pticama, a većina slučajeva uzrokovala je prilično blage bolesti.

Preporuke za sprječavanje prijenosa

WHO je potvrdio da će virus “biti potrebno pomno pratiti” kako bi se vidjelo mutira li u oblik koji može prenositi među ljudima. “Prijenos među ljudima je vrlo, vrlo rijedak”, rekao je Webby. “Ali nije nula. To je prvenstveno zato što trenutno postoji mnogo više zaraženih ptica.” U međuvremenu, Webby je savjetovao ljudima da izbjegavaju kontakt s pticama koje bi mogle biti zaražene, osobito s trenutnim podtipom koji se pokazao vrlo virulentnim među avijskim vrstama.

Zaključak

Kako se situacija razvija, važno je ostati informiran i pratiti smjernice zdravstvenih vlasti. Iako je rizik od ptičje gripe za prosječnog čovjeka nizak, budnost i oprez su ključni u prevenciji potencijalnih infekcija i širenja virusa.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Tragovi izvornog diska Mliječne Staze pokazuju da je naša galaksija neočekivano drevna

Next Post

Prvi ljudski slučaj smrti uzrokovan ptičjom gripom H3N8 zabilježen u Kini

Related Posts