Otkriće prvog živog Sulawesi kolekantha: Zbog zaštite, mjesto otkrića ostaje tajna
Prva vijest o susretu s živim Sulawesi kolekanthom stigla je od ronioca s obale Indonezije, što predstavlja izrazito značajan trenutak u znanosti i ekologiji. Iako su istraživači bili oduševljeni ovim otkrićem, odlučili su zadržati točnu lokaciju otkrića u tajnosti kako bi zaštitili ovu nevjerojatno rijetku vrstu od turista koji bi mogli poželjeti vidjeti ovaj izvanredni organizam.
Što je kolekanth i zašto je poseban?
Kolekanth, često nazivan “živi fosil”, jedan je od samo dvije poznate vrste kolekantha. Nekada se smatralo da je izumrl otprilike u vrijeme kada su dinosauri nestali, prije otprilike 65 milijuna godina. Međutim, ovaj izvanredan morski organizam ponovno se pojavio 1938. kada su ribari uz obalu Južne Afrike ulovili kolekantha iz zapadnog Indijskog oceana (Latimeria chalumnae). Sulawesi kolekanth (Latimeria menadoensis) ostao je neotkriven sve do 1997. godine, kada su znanstvenici pronašli jedan na ribljoj tržnici.
Do sada, međutim, ova vrsta nikada nije bila fotografirana ili snimljena u svom prirodnom staništu; svi prethodni uočeni slučajevi došli su iz daljinski upravljanih podmornica. No, to se promijenilo u listopadu 2024. godine kada su autori nove studije naišli na Sulawesi kolekantha dužine 1,1 metar na dubini od 144 metara u provinciji Sjeverni Maluku u Indoneziji.
Zanimljivo ponašanje i ekološke prijetnje
Istraživači ističu zanimljivu činjenicu da je kolekanth bio vani, umjesto unutar špilje ili ispod nadvijenog stjenovitog dijela, što se dugo smatralo njegovim skrivenim mjestima tijekom dana. Kada je prvi put opažen, dorsalna peraja kolekantha bila je potpuno uzdignuta, što bi moglo ukazivati na aktivno stanje ili prirodno obrambeno ponašanje.
Sledećeg dana, isti kolekanth ponovno je viđen na istom mjestu, s uzdignutom dorsalnom perajom. Za razliku od većine današnjih riba, koje potječu od riba s zrakastim perajama, kolekanthi spadaju među posljednje preostale ribe s mesnatim perajama, što ih čini fascinantnim evolucijskim reliktima. Oni datiraju sve do devonskog razdoblja, s prvim pojavama koje sežu čak 420 milijuna godina unatrag!
Unatoč svojoj izvanrednoj povijesti, znanstvenici ukazuju na to da su sve poznate populacije kolekantha danas pod antropogenim pritiscima. Ovi izazovi mogli bi dodatno rasti s razvojem potencijalno unosnih, ali nereguliranih aktivnosti turizma vezanih uz kolekantha. Zbog toga, kako bi se zaštitila ova ranjiva vrsta, istraživači su odlučili zadržati točnu lokaciju otkrića do daljnjih studija i postavljanja boljih zaštitnih mjera.
Zaključak
Ovo otkriće nije samo znanstveni fenomen, već i podsjetnik na važnost očuvanja našeg okoliša i prirodnih bogatstava. Sulawesi kolekanth je fascinantno biće koje predstavlja koliko još uvijek možemo naučiti o našoj planeti. Očuvanje njegove stanišne okoline bitno je za buduće generacije i očuvanje ove izuzetne vrste koja je preživjela milijune godina.
Sve informacije o ovom otkriću objavljene su u časopisu Scientific Reports.