Američki zdravstveni sustav: Dobro i loše vijesti iz izvještaja Commonwealth Funda
Amerikanci, imamo i dobre i loše vijesti za vas. Dobre vijesti? Novi izvještaj Commonwealth Funda zaključuje da je vaš zdravstveni sustav, citiramo, “u klasi za sebe” među bogatim nacijama. Loše vijesti? Nije točno riječ o izvrsnosti o kojoj ste možda razmišljali.
Važne informacije iz izvještaja
“Sjedinjene Američke Države ne ispunjavaju jednu od svojih osnovnih obaveza kao nacija: zaštitu zdravlja i dobrobiti svojih građana,” rekao je dr. Joseph R. Betancourt, predsjednik Commonwealth Funda. “Previše Amerikanaca živi kraće i bolesnije živote zbog ovog neuspjeha.” U usporedbi s ostalih deset bogatih nacija, uključujući Australiju, Kanadu, Francusku, Njemačku, Nizozemsku, Novi Zeland, Švedsku, Švicarsku i Veliku Britaniju, SAD je zauzeo posljednje ili pretposljednje mjesto u svim osim jednom od pet mjernih pokazatelja.
Status zdravlja Američana
- Amerikanci žive najkraće i najbolesnije živote.
- Doživljavaju najviše izbjegivih smrti u najranijim godinama.
“Ostale nacije su uspješno zadovoljavale zdravstvene potrebe svojih populacija,” rekao je Reginald D. Williams II, potpredsjednik za međunarodnu zdravstvenu politiku i inovacije u praktičnim praksama Commonwealth Funda. Ali, “američki zdravstveni sustav i dalje značajno zaostaje.”
Problemi s pristupom zdravstvenoj skrbi
Kao značajna razlika između SAD-a i drugih zemalja, izvještaj ističe nedostatak sveobuhvatnog pokrića. Ova situacija je jedan od glavnih uzroka neuspjeha zemlje: SAD je na dnu ljestvice kada je u pitanju “pristup skrbi”, s 26 milijuna Amerikanaca koji nemaju nikakvo zdravstveno osiguranje—a to je “historijski nizak” broj. Čak jedan od četiri stanovnika ne može priuštiti zdravstvenu skrb kada im zatreba.
To nije novost; dobro je poznato da su Amerikanci mnogo skloniji propuštanju medicinske skrbi zbog troškova u usporedbi s građanima drugih bogatih nacija. Nadalje, izvještaj iz Commonwealtha iz 2023. pokazao je da je gotovo polovica odraslih Amerikanaca imala problema s plaćanjem medicinskih računa u prethodnoj godini.
Ravnomjernost u zdravstvu
Problem zdravstvene nejednakosti je također naglašen. SAD zauzima pretposljednje mjesto u smislu zdravstvene jednakosti, pri čemu mnogi ljudi s nižim prihodima izvještavaju da im je medicinska skrb nedostupna. Čak i kada mogu pristupiti skrbi, često se suočavaju sa nepravdama ili diskriminacijom zbog svoje rase ili etničke pripadnosti.
Birokracija i troškovi
Sve ove poteškoće ne olakšavaju proces zdravstvene skrbi. Naprotiv, stvara se složena mreža administrativnih i birokratskih procesa plaćanja, osiguranja i žalbi, a potrošači plaćaju više nego bilo koja druga zemlja uključena u istraživanje za tu privilegiju.
Prema izvještaju, “Sjedinjene Američke Države nisu samo iznimka u pogledu učinka zdravstvenog sustava; to je iznimka i kada je riječ o troškovima zdravstvene skrbi.” U 2022. godini, SAD je potrošio više od 16 posto svog bruto domaćeg proizvoda (BDP) na zdravstvenu skrb, a predviđa se da će taj postotak premašiti 20 posto do 2035. godine.
Preporuke za reformu
U usporedbi s tim, ostale zemlje u istraživanju troše manje od 12 posto svog BDP-a na zdravstvenu skrb. Zemlje s najboljim ukupnim zdravstvenim ishodima u izvještaju—Australija i Nizozemska—također su trošile najmanje kao postotak BDP-a na zdravstvo.
Stoga nije iznenađujuće da Commonwealth Fund preporučuje gotovo potpunu reformu zdravstvenog sustava SAD-a. “Status quo—neprekidno trošenje najviše i dobivanje najmanje za naš novac na zdravstvenu skrb—nije održiv,” zaključio je Betancourt. “Nije riječ o nedostatku resursa—jasno je da se radi o tome kako se oni troše.”
Zaključak
Istraživači predlažu da SAD treba donijeti politike koje bi proširile pokriće zdravstvene skrbi kako niko ne bi bio bez osiguranja te osigurati minimalnu razinu skrbi bez obzira na dohodak. Također, treba unaprijediti postojeće sustave povećanjem naknada i obukom za pružatelje primarne zdravstvene zaštite te se pozabaviti “neuređenom konsolidacijom zdravstvenih resursa na lokalnim tržištima” koja podiže cijene osiguranja. Na kraju, izvještaj sugerira rješavanje nekih jedinstvenih američkih društvenih problema koji rezultiraju lošijim zdravstvenim ishodima—siromaštvom, beskućništvom, problemima s zloupotrebom supstanci i, naravno, nasiljem oružjem.
“Nema razloga zašto ne bismo mogli poboljšati naš status ako to odlučimo,” rekao je Williams. “Ovaj izvještaj pokazuje da prihvaćanjem provjerenih strategija i pametnih ulaganja, Amerika može unaprijediti svoj zdravstveni sustav kako bi bolje zadovoljila potrebe svojih ljudi.”
Izvještaj, Mirror, Mirror 2024: A Portrait of the Failing U.S. Health System, objavljen je od strane Commonwealth Funda.