Psilocibin kao potencijalni lijek za alkoholizam: Novi nalaz istraživanja
Prva placebo kontrolirana klinička studija psilocibina kao tretmana za poremećaj uporabe alkohola (AUD) pokazuje da ovaj psihodelički spoj može značajno pomoći teškim pivopijama u smanjenju unosa alkohola. Osam mjeseci nakon primanja lijeka, težak unos alkohola sudionika bio je prosječno 83 posto manji nego na početku istraživanja.
Inspiracija iz prošlosti
Autori studije, objavljene u časopisu JAMA Psychiatry, navode da su bili inspirirani istraživanjem iz 1960-ih, koje je pokazalo da su osobe s AUD-om koje su primale LSD casi duplo bile sklonije prestanku pijenja od onih koji nisu primili lijek. Međutim, zbog restrikcija vezanih uz korištenje psihodelika, ovo istraživanje je bilo prekinuto više od pola stoljeća.
Nova istraživanja i psilocibin
Kako bi nastavili ovu temeljitu analizu, istraživači su odlučili ispitati učinkovitost psilocibina – koji se nalazi u čarobnim gljivama – kao tretman za alkoholizam. Nedavne inovacije u istraživanju psihodelika istaknule su sposobnost ovog spoja da ublaži depresiju i druge probleme mentalnog zdravlja. Ipak, rigorozni kontrolirani testovi vezani uz utjecaj psilocibina na AUD do sada nikad nisu provedeni.
Metodologija istraživanja
Za popunjavanje ovog važnog istraživačkog praznine, znanstvenici su angažirali 93 osobe s AUD-om, od kojih je svaka prošla 12 tjedana psihoterapije na početku istraživačkog razdoblja. Tijekom četvrtog i osmog tjedna, polovica sudionika primila je visoku dozu psilocibina, dok je druga polovica primila antihistaminski placebo.
Rezultati studije
Sudionici koji su primali psilocibin uspjeli su smanjiti broj dana teškog pijenja s 52,7 posto na samo 9,7 posto 32 tjedna nakon prve doze, što predstavlja 83-postotno smanjenje. S druge strane, kod sudionika koji su primili placebo, broj dana teškog pijenja smanjio se samo za 51 posto. Na kraju studije, sudionici u grupi koja je primala psilocibin imali su 59 posto manje dana teškog pijenja u usporedbi s grupom placebo.
Utjecaj na sudionike
„Naši nalazi snažno sugeriraju da je terapija psilocibinom obećavajuće sredstvo za liječenje poremećaja uporabe alkohola, složene bolesti koja se pokazuje izrazito teškom za upravljanje,“ izjavio je glavni autor studije, dr. Michael Bogenschutz. Na kraju istraživanja, 48 posto onih koji su primili psilocibin potpuno je prestalo piti, u usporedbi s 24 posto onih koji su primili placebo. Prosječan rezultat “općeg problema” – koji uzima u obzir fizičke, socijalne i osobne posljedice konzumacije alkohola – bio je 6,59 za sudionike u psilocibin grupi, a 13,0 za grupu placebo na ovoj konačnoj provjeri.
Perspektive za budućnost
Uz rastuće istraživanje u psihodeličkom liječenju, postoji sve više potencijalnih primjena za mentalne bolesti. „Osim poremećaja uporabe alkohola, ovaj pristup može biti koristan u liječenju drugih ovisnosti kao što su pušenje i zlostavljanje kokaina i opioida,“ dodao je Bogenschutz.
Dok autori studije upozoravaju da se ne treba samostalno liječiti čarobnim gljivama, nadaju se da će daljnje kliničke studije dovesti do uspostavljanja učinkovitih protokola liječenja temeljenih na psilocibinu za AUD.
Zaključno, ova istraživanja otvaraju vrata novim metodama liječenja ovisnosti o alkoholu i pružaju nadu za one koji se bore s ovim teškim poremećajem.