Chernobyl: Genetski Unikat Đakova u Zoni Isključenja
U sjeni najgore nuklearne katastrofe u povijesti, populacija pasa u Černobilu, Ukrajina, postala je genetski različita od pasa ostatka svijeta. Razlozi za ovu promjenu dugo su bili misterij, ali nedavna istraživanja otkrivaju da povećana mutacija vjerojatno nije doprinijela bržoj evoluciji ovih četveronožaca.
Černobilska Nuklearna Katastrofa
Černobilska nuklearna katastrofa, koja se dogodila 26. travnja 1986. godine, rezultirala je najvećim oslobađanjem radioaktivnih nuklida u svijetu, kao i značajnim porastom razina drugih toksičnih kontaminanata kao što su olovo, arsen i azbest. U poslijeratnom razdoblju, oko 120.000 ljudi koji su živjeli u okolini mora su napustili svoje domove. Mnogi psi ostali su napušteni, prisiljeni da se sami bore za opstanak u zagađenom zemljištu oko bivše elektrane, a unatoč svim izazovima, uspjeli su uspostaviti čvrstu populaciju koja postoji i danas. Prema najnovijim procjenama, oko 800 poluvildih pasa trenutno živi u području Černobila, uključujući neka od najzagađenijih mjesta.
Genetska Različitost i Evolucija
Ovi psi su doživjeli brzu evoluciju tijekom godina nakon katastrofe, postajući genetski jedinstveni u odnosu na druge pse iz cijelog svijeta. Na temelju novih istraživanja, njihov DNK profil je toliko promijenjen da se može identificirati tko su ti psi samo na temelju analize. Istraživači vjeruju da to odražava ekološku kontaminaciju kojoj su bili izloženi generacijama.
Utjecaj na Druge Vrste
Psi nisu jedina vrsta pogođena surovim okruženjem Černobila. Pjevačice u Zoni Isključenja (CEZ) imaju specifične crijevne mikrobe, dok su drvene žabe promijenile boju, a vukovi su evoluirali s izmijenjenim imunološkim sustavom. Iako je povećana mutacija prethodno identificirana kao ممكنi uzrok genetske diferencije među psima Černobila, novije studije sugeriraju da to možda nije uzrok.
Novi Uvidi u Genetsku Diferencijaciju
Istraživači su analizirali stopu mutacija i nakupljene mutacije u dvjema populacijama pasa unutar CEZ-a – jednoj koja živi u blizini elektrane i drugoj u gradu Černobilu. Nisu pronašli dokaze da su to glavni uzroci diferencije. “S ovom studijom, ne nalazimo dokaze o povećanoj stopi mutacija za populaciju pasa u nuklearnoj elektrani kroz kromosomske aberacije niti povećanu raznolikost mikrosatelita”, zaključuju istraživači.
Zaključak: Pseći Čuvari Zdravlja Čovjeka
Pravi uzrok ove genetske raznolikosti ostaje nepoznat, iako postoje tragovi koji sugeriraju da bi usmjerena selekcija mogla igrati neku ulogu. Dodatna istraživanja će biti potrebna za potvrdu ovog nalaza. U međuvremenu, psi u Černobilu predstavljaju jedinstvenu priliku za proučavanje genetskih učinaka zračenja, što može pridonijeti istraživanjima i drugih vrsta, uključujući i nas same. Kao što istraživači naglašavaju, “[Oni] mogu služiti kao učinkoviti sentineli za zdravstvene učinke na ljude koji proizlaze iz toksičnih izloženosti okolišu”. Ova studija predstavlja vrijedan izvor za modeliranje ljudskih studija mutacija.
Studija je objavljena u časopisu PLOS One, otvarajući nova vrata za razumijevanje evolucije i utjecaja okoliša na genetsku raznolikost.