Prvi svjetski snimak: Pogledajte posljednji šareni prikaz Labordove kameleona prije njezine smrti

Životinje koje mogu mijenjati boje: Čudesa prirode

Zamislite svijet u kojem životinje mogu mijenjati svoje boje. Iako se čini nevjerojatnim, ovakva ponašanja viđaju se češće nego što bi mogli pomisliti, kroz različite vrste, staništa, pa čak i dijelove tijela. Dok recimo, sobovi imaju oči koje mijenjaju boju zimi, neke ribe se mogu pretvoriti u crne kad su ljute. No, nedavno su dokumentaristi svjedočili spektakularnom prikazu Labordovog kameleona (Furcifer labordi) na kraju njegova života.

Senzacionalni trenuci u prirodi

Producentica Valeria Fabbri-Kennedy i herpetolog Chris Raxworthy iz Američkog muzeja prirodne povijesti otkrili su da su bili zapanjeni i dirnuti šarenim spektaklom koji su snimili. Ovo je posebno značajno jer znanstvenici nikada prije nisu promatrali ovako nešto u divljini. U novoj PBS seriji „Big Little Journeys“, tim istraživača zabilježio je posljednje šarene sate života kameleona u šumi Kirindy na zapadu Madagaskara. Snimka je pokazala kako kameleon polaže jaja i pokriva ih kako bi ih zaštitila od ekstremnih vremenskih uvjeta suhe sezone.

“Ženke ulažu svu svoju energiju u proizvodnju jaja koja trebaju proći kroz dugačak sušni period dok su u zemlji”, kazali su Fabbri-Kennedy i Raxworthy. “Umiru unutar nekoliko sati nakon što ih polože jer im ostane malo resursa.”

Kako kameleoni mijenjaju boje?

Ovaj spektakularni prikaz boja rezultat je više slojeva kožnih stanica. Prema Wired-u, najgornji sloj je proziran, dok slojevi ispod sadrže stanice poznate kao kromatofori. Svaki kromatofor sadrži različite vrste pigmenta — neki su dublje u koži i sadrže melanin, dok oni na vrhu mogu imati žute ili crvene pigmente, koji se nalaze u kromatoforima nazvanim ksantofori ili eritrofori.

Kad se kameleon suoči s promjenama temperature ili raspoloženja, živčani sustav aktivira mjehure s pigmentima, što rezultira nizom boja koje prekrivaju njegovo tijelo. “Tijekom smrti, živčani signali nastavljaju se prenositi i mijenjati oblik kožnih stanica, stvarajući haotične tehnicolor uzorke koje smo zabilježili,” rekli su Fabbri-Kennedy i Raxworthy.

Kratak život, ali predivan

Labordov kameleon je neobična vrsta koja živi samo četiri do pet mjeseci. U stvari, većinu svog života provodi kao jaje koje se razvija devet mjeseci prije nego što se izlegne. Prema The Guardianu, mladunci obično izlaze u studenom i sposobni su za razmnožavanje već dva mjeseca kasnije. Do veljače pokazuju znakove starenja i čak padaju s drveća zbog oslabljene moći hvatanja. Stručnjaci vjeruju da bi ovakav kratak život mogao biti prilagodba za teške sezonske varijacije prisutne na Madagaskaru.

Zaključak

Bez obzira na sve, ostat ćemo fascinirani posljednjim šarenim prikazom života ove ženke Labordovog kameleona. Svijetu prirode uvijek ima nešto novo i uzbudljivo za otkriti, a ovi nevjerojatni trenuci pokazuju koliko je priroda čudesna. Ako ste ljubitelj prirode ili samo volite zanimljive priče, pratite nam buduće objave kako biste saznali više o ovim fascinantnim stvorenjima.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Tko točno posjeduje Neil Armstrongov mjesec izmet? I zašto je važno da ga vratimo?

Next Post

Nintendo se može izvući s cijenama igara za Switch 2 jer ‘toliko želite taj sadržaj’, kaže bivši šef PlayStationa

Related Posts