Prva takva “Power Bar” za pčele može održati kolonije na životu bez peluda

Revolucija u hrani za pčele: Prvi potpuno sintetički izvor hrane

Znanstvenici su razvili prvi izvor hrane koji je potpuno sintetički, a koji bi mogao revolucionirati napore u očuvanju pčela medarica. Ova nova “Power Bar” namijenjena je pčelinjim kolonijama, pomažući im da opstanu bez potrebe za prirodnim peludom. Ova inovacija proizašla je iz dugogodišnje suradnje istraživača sa Sveučilišta Washington State i APIX Biosciences iz Belgije. Cilj ovog novog hrane je pružiti sve potrebne hranjive tvari pčelama kako bi preživjele i očuvali naše globalne zalihe hrane koje ovise o oprašivačima.

Zašto su pčele važne?

Pčele medarice (Apis mellifera) igraju ključnu ulogu u globalnim ekosustavima i poljoprivrednoj produktivnosti. One su esencijalni oprašivači i pomažu u održavanju čak 75% hrane koju konzumiramo, a također podržavaju gotovo 90% divljih cvjetnica. Međutim, ove važne kukce suočavaju se s ozbiljnim prijetnjama. Zbog različitih čimbenika, izvor njihove hrane, nektar i pelud, postaje sve rjeđi.

  • Promjene u korištenju zemljišta
  • Urbanizacija
  • Ekstremne vremenske prilike

Dr. Brandon Hopkins, profesor ekologije oprašivača na Sveučilištu Washington State, izjavio je: “Pčele su generalisti i ne mogu dobiti sve hranjive tvari iz jednog izvora. Potrebna im je raznolika prehrana kako bi preživjele, ali sve je teže pronaći kontinuirani izvor peluda.” U posljednjim godinama, kolonije pčela nastavljaju se urušavati, što rezultira masovnim umiranjem ovih važnih insekata.

Sintetički izvor hrane: inovacija koja mijenja pravila igre

Razvoj nove hrane koji nalikuje ljudskoj “Power Bar” omogućava stavljanje direktno u pčelinju koloniju. Ova hrana se obrađuje od strane mladih pčela, a zatim se distribuira larvama i odraslim pčelama. Tijekom deset godina, znanstvenici su testirali tisuće kombinacija sastojaka kako bi stvorili ovaj hranjivi dodatak, koji su potom podvrgnuli opsežnim terenskim testovima.

Dr. Patrick Pilkington, izvršni direktor APIX Biosciences, rekao je: “Do sada su pčele bile jedini stočarski životinjski vrsta koja se nije mogla hraniti umjetnom prehranom. Naši rezultati pokazuju da pružanje pčelinjim kolonijama s našim alternativnim izvorom hrane dovodi do značajnog poboljšanja u zdravlju kolonije u usporedbi s trenutnim najboljim praksama.” Ključna otkrića ovog istraživanja odnose se na molekulu isofukosterol, koja se prirodno javlja u peludu i koja je esencijalna za pčele medarice.

Učinak istraživanja i budućnost pčela

Kolonije koje su konzumirale hranu obogaćenu isofukosterolom preživjele su cijelu sezonu bez pristupa peludu, dok su one bez ovog dodatka doživjele ozbiljne padove, uključujući smanjenu proizvodnju larvi i paralizu odraslih pčela. Terenska ispitivanja provedena su u poljima borovnica i suncokreta, poznata po lošoj kvaliteti peluda za pčele. Pčele koje su se hranile novim izvorom hrane pokazale su povećanu preživljavanje i rast kolonije.

“Mnogi pčelari više ne oprašuju borovnice jer kolonije pate ili umiru, a naknade za oprašivanje ne pokrivaju gubitke,” rekao je Hopkins. “Ali s dodatnim izvorom hrane, pčelari bi se mogli vratiti oprašivanju tih polja, jer znaju da su njihove pčele vjerojatnije da će preživjeti.”

Zaključak

Nova sintetička hrana predstavlja važan napredak za pčelarstvo i zaštitu oprašivača. Dok se globalno suočavamo s izazovima poput klimatskih promjena i gubitka staništa, ova inovacija nudi nadu za budućnost pčela i našoj sposobnosti da osiguramo dovoljnu opskrbu hranom. Unatoč tome, važno je nastavite razvijati dodatne strategije za očuvanje pčela i drugih insekata.

Objavljeno u “Proceedings of the Royal Society B Biological Sciences”, ovo istraživanje označava značajan korak naprijed u razumijevanju potreba pčela medarica i načina kako im pomoći. Kako se ovaj proizvod bude mogao kupiti, očekujemo pozitivne učinke na pčelare i poljoprivrednike širom svijeta.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Nedavno otkrivena gusjenica “Sakupljač kostiju” nosi tijela svojih plijena poput serijskog ubice

Next Post

Perplexityjev glasovni asistent nudi alternativu Siri za iPhone telefone

Related Posts