Prva karta ljudskog mozga tijekom trudnoće otkriva velike strukturne promjene

Utjecaj trudnoće na mozak trudnica: Novi uvidi u neurološke promjene

Osvježavajuća otkrića u znanstvenoj zajednici donose nam uzbudljive detalje o tome kako trudnoća mijenja mozak budućih majki. Po prvi put, znanstvenici su zabilježili značajnu prestrukturalizaciju različitih kortikalnih područja mozga tijekom trudnoće, što je otkriće koje može duboko utjecati na razumijevanje roditeljskog ponašanja.

Reorganizacija mozga tijekom trudnoće

Prema najnovijim istraživanjima, trudnoća uzrokuje trajne promjene u strukturi mozga, koje možda služe kao ralebnjanju strukture mozga kako bi se podržalo roditeljstvo. Razina hormona, kao što su estrogen i progesteron, tijekom trudnoće dramatično raste – čak do 1.000 puta, što dovodi do značajnih fizioloških i neuroloških promjena.

Ranija istraživanja i nova saznanja

  • Ranija istraživanja sugerirala su smanjenje volumena sive tvari nakon poroda, s promjenama koje su primjetne još šest godina poslije.
  • Dok je dobro poznato da trudnoća utječe na strukturu mozga, ovo istraživanje je prvo koje prati te promjene tijekom trudnoće.

Znanstvenici su skenirali mozak buduće majke svake nekoliko tjedana, počevši tri tjedna prije začeća pa do dvije godine nakon poroda, provodeći ukupno 26 MRI skeniranja. “Željeli smo promatrati razvoj promjena u mozgu unutar gestacijskog razdoblja”, izjavila je autorica studije, Laura Pritschet.

Uočene promjene u mozgu

Istraživanja su pokazala opsežna smanjenja volumena sive tvari i debljine korteksa, koja su se događala uz napredovanje trudnoće i dramatično povećanje proizvodnje spolnih hormona. Gotovo svako područje mozga osjetilo je utjecaj tranzicije u majčinstvo.

Siva tvar i njezina važnost

Siva tvar se sastoji od neuronima te čini korteks. Tijekom adolescencije, ona se “reže”, ostavljajući mozak optimiziranim za efikasnost. Istraživači ističu da trudnoća može predstavljati još jedan ključni period preobrazbe korteksa, pripremajući mozak za roditeljstvo. To se slaže s ranijim studijama koje su pokazale smanjenja sive tvari nakon trudnoće, posebno u područjima povezanima sa socijalnom kognicijom.

Posljedice i buduća istraživanja

Osim toga, primijećeno je povećanje mikrostrukturalne integriteta bijele tvari tijekom prvih i drugih tromjesečja trudnoće. Dok su promjene sive tvari ostale prisutne dugo nakon poroda, izmjene bijele tvari vratile su se na izvorne vrijednosti prije prvog postpartum skeniranja.

Prema znanstvenicima, kombinacija promjena sive i bijele tvari može biti ključna za razumijevanje ponašanja majki tijekom i nakon trudnoće. Buduća istraživanja mogu otkriti povezanost ovih promjena s postporođajnom depresijom, koja pogađa približno jednu od pet novih majki.

Završna misao

Kako znanje o mozgu budućih majki raste, tako se povećava i mogućnost pružanja bolje podrške i tretmana za postporođajnu depresiju. “Postoje sada FDA-odobreni tretmani za ovu vrstu depresije, ali rano otkrivanje ostaje izazov,” objašnjava Pritschet.

Preuzmite kontrolu nad trudnoćom i vašim mentalnim zdravljem u ovom važnom razdoblju života – važnost razumijevanja promjena u mozgu bit će ključna za pozitivno iskustvo budućeg roditeljstva.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Besplatni testovi na COVID-19 bit će dostupni američkim domaćinstvima ovog jeseni

Next Post

Što je bila Put svile i zašto je bila toliko važna?

Related Posts