Otkriće Zaboravljenih Vrsta: Prvo Snimanje Žutokrvnog Kapaša u Kongu
Kako daleko biste otišli u potrazi za nečim što možda uopće ne postoji? Istraživači sa Sveučilišta Texas u El Pasu proveli su šest tjedana tražeći izgubljenu vrstu ptica u džunglama Demokratske Republike Kongo i uspjelі su snimiti prvu fotografiju žutokrvnog kapaša (Prionops alberti).
Izvanredno Otkriće u Dubinama Kongovskih Džungli
“Bilo je to iskustvo koje oduzima dah kada smo naišli na ove ptice. Znali smo da bi mogle biti ovdje, ali nisam se mogao pripremiti na to koliko će spektakularne i jedinstvene izgledati uživo,” rekao je Michael Harvey, doktor znanosti i pomoćni profesor ornitologije na UTEP-u. Žutokrvni kapaš nije viđen gotovo 20 godina, što je dovelo do strahovanja da bi ova vrsta mogla izumrijeti.
Tim, koji su činili ornitolozi iz SAD-a i kongoleški istraživači iz Centra za istraživanje prirodnih znanosti, prešao je više od 120 kilometara kroz osrčje Itombwe Massifa, planinskog lanca u istočnom dijelu Demokratske Republike Kongo. Našli su kapare, koje su opisali kao “buke i aktivne skupine u srednjem dijelu šume”.
Utjecaj Politike i Sukoba na Očuvanje Prirode
Ove su ptice bile nevidljive zbog neprekidnih ratova i političke nestabilnosti u zemlji, što je otežalo posjete tom području. Tijekom ekspedicije, tim je pronašao 18 žutokrvnih kapaša na tri različite lokacije. Fotografije su potom potvrdio Cameron Rutt, doktor znanosti i vođa projekta „Potraga za Izgubljenim Pticama“ pri Američkoj organizaciji za očuvanje ptica.
“Ovo inspirira nadu da možda ipak postoji zdrava populacija ovih vrsta u udaljenim šumama regije,” izjavio je Harvey.
Izvrstan Osvrt na Otkriće Odraslih i Amfibija
Tim za herpetologiju na ekspediciji također je uspio ponovo otkriti vrstu vodozemca, žabu crvene trbušne (Arthroleptis hematogaster), koja je posljednji put zabilježena 1950-ih. Međutim, tim se brine za budućnost nedavno otkrivenih vrsta ptica i žaba zbog prijetnji gubitka staništa uzrokovanih širenjem poljoprivrede i rudarstva.
- IUCN Crvena lista sugerira da će vrste izgubiti više od 90% svog staništa zbog klimatskih promjena do 2080. godine.
- Rudarstvo i sječa drveća duboko ulaze u šume Itombwe planinskog lanca.
- Razgovaramo s drugim istraživačima i organizacijama za očuvanje kako bismo dodatno radili na zaštiti šuma u regiji i kapaša,” dodao je Harvey.
Aktivnosti za Očuvanje Prirode i Šanse za Otkriće
Ovo nije prvo nedavno otkriće izgubljene vrste. U Južnoj Africi zlatna krtica viđena je kako pliva kroz pješčane dine prvi put u 80 godina. U Europi je tarantula koja pleše tap-dance otkrivena u Portugalu prvi put od 1930-ih.
“Sada imamo zlatnu priliku zaštititi ove tropske šume kako ne bismo izgubili vrste poput kapaša prije nego što postanu poznate i proučene,” zaključio je Harvey.
Zaključak
Istraživanja poput ovih ne samo da pomažu u očuvanju ugroženih vrsta, već i potiču nadu za bolju budućnost naše planetarne bioraznolikosti. Otkriće žutokrvnog kapaša i crvene trbušne žabe podsjeća nas na važnost očuvanja prirodnih staništa i podrške istraživanjima koja mogu promijeniti naš pogled na svijet oko nas. Nadamo se da će ovakva otkrića inspirirati daljnje napore u zaštiti našeg prirodnog bogatstva.