Nova Situacija s Neotkrivenim Indijanskim Plemenom na Granici Brazila i Perua
Uvod
U zadnje vrijeme svijet je svjedočio novoj priči o indijanskom plemenu koje je stupilo u kontakt s vanjskim svijetom. Ovi događaji podsjećaju nas na slične situacije iz prošlosti, a izvještaji sugeriraju da pleme bježi od masakra kojeg provode trgovci drogom ili drvoprerađivači. Kako se situacija razvija, postavlja se pitanje koliko je ovaj kontakt bio dobrovoljan i koja su potencijalna opasnost koja prijeti ovom plemenu.
Prvi Kontakti i Njihove Posljedice
Prvi izvještaji o kontaktu s plemenom izazvali su zabrinutost organizacija poput Survival International, koje strahuju da je taj kontakt mogao biti vrlo daleko od dobrovoljnog. Osim toga, postoji i ozbiljna zabrinutost o prijenosu zaraznih bolesti u populaciji koja nema imunitet. Ova zabrinutost se pokazala opravdanom, jer je sedam članova novog plemena primilo liječenje zbog gripe, iako se čini da je liječenje bilo uspješno.
Spoznaja o Invasiji i Berbi Resursa
Nakon što su članovi plemena imali priliku ispričati svoju priču, postalo je očito da su njihovi kontakti s obližnjim plemenom i medicinskim radnicima uslijedili nakon invazije njihovog terena kroz okrutne egzekucije s ciljem dostupnosti proizvoda na globalnom tržištu. FUNAI, brazilski Odjel za indijanska pitanja, objavio je video snimku pozitivnih interakcija između do tada neotkrivenog plemena i Ashaninke, njihovih susjeda s kojima su stupili u kontakt.
Svjedočanstva i Tragična Povijest
Prevoditelj Ze Correia naglašava da su mlađi članovi plemena ti koji stupaju u kontakt jer su većinu starijih osoba pobili ne-Indijanci u Peruu. Kako prenosi, “Većina starijih ljudi je ubijena vatrenim oružjem, a kuće su im zapalili.” Mnogi su umrli, a troje je sahranjeno u jednoj grobnici. Pojedini članovi također tvrde da nisu mogli sahraniti sve preminule, te su njihova tijela završila kao hrana za jastrebe.
Izazovi i Rješenja
Pleme živi u blizini granice Brazila i Perua, a nasilje prema autohtonim Amerikancima ozbiljan je problem na brazilskoj strani. Nasuprot tome, naslijeđe građanskog rata, korupcije i indiferencije čini situaciju mnogo opasnijom s peruanske strane. Većina amazonske prašume u Peruu je iznajmljena naftnim i plinskim kompanijama, a infrastruktura koju su izgradili olakšava pristup drvosječama i uzgajivačima droge, često s katastrofalnim posljedicama.
Završna Razmatranja
Survival International, međunarodna organizacija za ljudska prava tribalnih naroda, pokrenula je peticiju prema vladama Brazila i Perua tražeći zaštitu teritorija novokontaktiranih naroda. Takođe, postoji potreba da se razmotri kako bogate nacije konzumiraju drvo i kokain koji potječu iz njihovih zemalja, kao i naftne proizvode koji sigurno dolaze iz tih područja.
Ovi događaji otvaraju važne rasprave o ljudskim pravima i očuvanju prirodnih resursa, a svet bi trebao preuzeti odgovornost za održavanje ovih plemena i njihovih teritorija.