Antarktika Prije 90 Milijuna Godina: Svijet Prepun Biljaka i Dinosaura
Prenosimo vas 90 milijuna godina unatrag, kada je Antarktika bila potpuno drugačije mjesto nego što je danas. Umjesto što je polarna pustinja prekrivena golemim ledenim slojevima i glečerima, ova kontinent mogla je biti močvarno područje bogato tropskim šumama s dominantnim papratima i četinjačama.
Otkrivenja Iz Zapadne Antarktike
Tim znanstvenika s Alfred Wegenera Instituta u Njemačkoj i Imperial Collegea u Londonu otkrio je uvjerljive dokaze o ovom fascinantnom razdoblju 2020. godine, kada su izbušili uzorak tla u zapadnoj Antarktici, oko 900 kilometara od Južnog pola. Starost uzorka tla iznosila je oko 90 milijuna godina, a bio je bogat očuvanim korijenjem, polenom i sporama, što ukazuje na to da je kontinent nekad bio pun biljnog života.
Iznenađujući Klimatski Uvjeti
Kao što ističe profesorica Tina van de Flierdt, suautorica studije s Odjela za Zemljine znanosti i inženjerstvo na Imperial Collegeu: “Očuvanje ovog 90 milijuna godina starog šumskog jednog je iznimno, ali još iznenađujuće je svijet koji otkriva. Čak i tijekom mjeseci tame, močvarne umjerene šume uspijevale su rasti blizu Južnog pola, otkrivajući još topliju klimu nego što smo očekivali.” U to vrijeme, prosječne temperature bile su oko 12 °C, a regija je sadržavala umjerenu kišnu šumu slično onima u Novom Zelandu danas.
Kredni Period i Dinosauri
Ovaj period, srednji kreda, smatra se najtoplijim razdobljem u posljednjih 140 milijuna godina. Razine mora bile su također izrazito visoke, s oceanom oko 170 metara više nego danas. Kredni period, koji se protezao od 145 do 66 milijuna godina, bio je doba kada su dinosauri, uključujući ikonične vrste poput Tiranosaura i Triceratopsa, dominirali planetom. U posljednjim godinama, paleontolozi su otkrili bogatstvo fosila dinosaura u Antarktici, što dodatno naglašava ovu nevjerojatnu povijesnu sliku.
Preživljavanje u Polarnim Noćima
Iako ostaje nejasno kako su velike životinje preživljavale kroz četiri mjeseca polarnih noći, smatra se da su možda migrirale tijekom zime ili razvile neke druge mehanizme preživljavanja. Danas, Antarktika nije poznata po bogatom biljnome svijetu; ipak, to bi se moglo početi mijenjati. Samo dvije vrste vaskularnih biljaka, antarktička travka i antarktička pearlwort, pripadaju ovoj regiji, no njihova učestalost raste uslijed globalnog zatopljenja.
Budnost Prema Promjenama
Pored toga, kontinent je napadnut sa više od 100 drugih biljnih vrsta koje nisu izvorne, uključujući travu. Iako je Južni pol još uvijek dominiran golemim ledenim slojevima, teško je zamisliti da će se ponovo pretvoriti u bujnu šumu, iako se klimatske promjene neprestano događaju. Ova saznanja trebala bi nas podsjetiti da se vrlo malo stvari na ovoj planeti dugo ne mijenja.
Zaključak
Antarktika, danas poznata kao ledena pustinja, skriva izvanrednu povijest bogatu biljnim i životinjskim svijetom. Kako se nastavljamo suočavati s posljedicama klimatskih promjena, važno je razumjeti koliko je naš planet promjenjiv i koliko se njegovi ekosustavi mogu transformirati kroz vrijeme.