Šifra Civilizacije: Vremenska kapsula za buduće generacije
Crypt of Civilization, fascinantna vremenska kapsula, zapečaćena je prije 83 godine i neće biti otvorena sve do 8113. godine nove ere. Ova izvanredna inicijativa proizašla je iz dubokog promišljanja o tome koliko malo točnih informacija o drevnim civilizacijama postoji danas. Dr. Thornwell Jacobs, znanstvenik koji je proučavao staru Egipat, shvatio je da se gotovo sav naš uvid u život u ovom veličanstvenom razdoblju temelji na nevelikom broju izvora – piramidama i nekolicini natpisanih ploča iz drevne Asirije.
Ideja o vremenskoj kapsuli
Tokom svojih istraživanja, Jacobs je došao na ideju kako bi bilo korisno ostaviti zapise o načinu života naših dana za buduće civilizacije. Ova misao postala je njegova “arheološka dužnost”, što ga je inspiriralo da stvori prvu modernu vremensku kapsulu, termin koji je sam izumio. U Phoebe Hearst Hall na Oglethorpe University u Georgiji, gdje je bio predsjednik, započeo je s kreiranjem kapsule. Prostorija je trebala biti ispunjena artefaktima iz života 1930-ih i znanjem posljednjih 6,000 godina, zakopana je u neupotrebljivom bazenu.
Unutrašnjost kripte
Vault je zamišljen kao svojevrsni pseudo-faraonski grob. Sadržavao je snimke klarinetista Artieja Shawa, popularnog u tim godinama, filmove snimljene od 1898. pa nadalje i 100 knjiga na mikrofilmu. Odrasli predmeti uključivali su mali model Donalda Ducka, ali nisu bili uključeni zlato, nakit ili drugi dragocjeni predmeti. Također je ostavljena “knjiga zapisa” koja opisuje sve predmete uključene u kapsulu, kako bi budući ljudi (ili nova vrsta hiper-inteligentnih pasa) znali čemu služe.
Odraz vremena i odabir predmeta
Važno je napomenuti da je Jacobsov odabir predmeta vrlo reprezentativan za svoje vrijeme i njegove pristrane uvjerenja, što znači da ne odražava nužno stvarnost Amerike iz 1930-ih. Paul Hudson, suosnivač Međunarodnog društva vremenskih kapsula Oglethorpe University, opisao je kriptu kao “pulsirajuću od života. To je živa, dišuća stvar. Starija je od mene i veća od svih nas. Možete li zamisliti kulturnog antropologa u 8113. godini kako otvara kriptu? To bi bio pravi blago. Čak bi i stvari poput zubne konca bile fascinantne.”
Prepreke komunikaciji i inovacije
Shvatio je da će vjerojatno postojati jezična barijera između nas (mrtvih) i onih koji je pronađu (živih), zbog čega bi knjige unutar kapsule mogle biti samo beskorisni utezi za papir. Rješenje koje je izabrao nazvao je “jezičnim integratorom”. Ovaj ručni uređaj prikazivao je slike predmeta uz naziv predmeta napisan na engleskom jeziku. Glas na fonografu izgovarao bi naziv na glas u isto vrijeme.
Zaključak: Ostavština za budućnost
Datum otvaranja vremenske kapsule postavljen je na 8113. godinu nove ere. Jacobs je objasnio da je, kada je započeo ovu ideju 1936. godine, prošlo 6,177 godina od stvaranja egipatskog kalendara. Želio je da bilo tko tko otvori vault vidi odraz vremena između njihove ere i drevnih Egipćana. Četiri godine nakon što je imao ovu ideju, usred Drugog svjetskog rata, vault je bio zapečaćen, s nadom da će biti ponovno pronađen milenijima kasnije.
Optimistična vizija ljudske trajnosti bila je u oštrom kontrastu s porukom koju je Jacobs ostavio u kripti: “Svijet se bavi zakopavanjem naše civilizacije zauvijek, a ovdje u ovoj kripti ostavljamo to vama.” Ova izvanredna priča o Crypt of Civilization pruža fascinantan uvid u našu prošlost i predstavlja neprocjenjivo nasljeđe za buduće generacije.