Prehistoricna šuma skriva se u većem Yellowstone ekosustavu već 6.000 godina

Otkriće izgubljene šume u Greater Yellowstone ekosustavu

Thawing ice has revealed an incredible discovery in the Greater Yellowstone Ecosystem: remnants of a forest that has been lost for thousands of years. This finding offers a glimpse into the significant changes that have affected the region and hints at what the future might hold.

Studija o bijelom boru

Znanstvenici sa Sveučilišta Montana State (MSU) proučavali su ostatke zrele šume bijelog bora koja je nastala prije gotovo 6.000 godina na Beartooth platou u Rocky Mountains, na visini od 3.091 metra. Ono što je zanimljivo jest da su ovi ostaci otkriveni 180 metara iznad trenutne granice rasta drveća, što ukazuje na to da su se uvjeti u ovom području značajno promijenili.

Utjecaj temperature na rast drveća

Svaka planina ima granicu rasta drveća, koju čini uvjetima teškim za obrtnjanje stabala. Toplije temperature produžuju sezonu rasta i smanjuju ekološki stres, omogućavajući drveću da se uspinje više na planini. S druge strane, hlađenje smanjuje sezonu rasta i povećava stres uzrokovan mrazom, što dovodi do pomicanja granice rasta drveća prema dolje. Ostali faktori, poput razine vlage, vjetra, sniježnog pokrivača i ljudske aktivnosti, također igraju važnu ulogu, no temperatura tijekom sezone rasta ostaje ključna.

Zanimljive statistike

Na Beartooth platou, granica rasta drveća bila je nekad viša, što sugerira da su uvjeti bili topli. Istraživači su utvrdili da je šuma vjerojatno rasla kada su prosječne temperature tijekom toplih mjeseci (svibanj do listopad) iznosile oko 6,2 °C. Ove temperature slične su prosječnim temperaturama sredine do kasnog 20. stoljeća.

Iako je šuma cvjetala stoljećima, doživjela je kolaps prije otprilike 5.500 godina. Ova propast bila je uzrokovana znatnim padom temperatura, najvjerojatnije potaknutim vulkanskom aktivnosti na sjevernoj hemisferi. Ova vulkanska aktivnost dodatno je pogoršala postojeći trend hlađenja regije, što je dovelo do drastičnog pada temperatura i onemogućilo preživljavanje šume.

Dramatični dokazi o klimatskim promjenama

David McWethy, suautor studije i izvanredni profesor na Odjelu za zemaljske znanosti, naglašava: “Ovo je dramatičan dokaz promjena ekosustava zbog globalnog zagrijavanja. Ovo je nevjerojatna priča o tome kako su ovi sustavi dinamični.”

Očuvanje ovakvog drevnog ekosustava kroz tisuće godina nije uobičajeno. Jedan od razloga je taj što je šuma bila zarobljena ispod ledene površine, umjesto ispod ledenjaka koji se s vremenom kreće. Istraživači se nadaju da će iskoristiti ovo otkriće i dobiti rijetke informacije o dalekoj prošlosti Zemlje.

Važnost dugoročnih klimatskih podataka

“Većina naših najboljih dugoročnih klimatskih podataka dolazi iz Grenlanda i Antarktika. Nije mala stvar pronaći ledene patch-ove koji su opstali toliko dugo na nižim geografskim širinama u unutrašnjosti kontinenta,” objašnjava McWethy. Ova studija objavljena je u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences i pruža uvid u klimatske promjene koje su oblikovale našu planetu.

Zaključak

Otkriće izgubljene šume u Greater Yellowstone ekosustavu ne samo da nam daje uvid u povijesne klimatske uvjete, već i upozorava na promjenu koja se odvija danas. Razumijevanje ovih promjena ključno je za očuvanje našeg ekosustava i planiranje budućih akcija za zaštitu okoliša.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Curenja o DJI Mavic 4 Pro pokazuju da bi mogao poboljšati moj omiljeni kamera dron s redizajniranim trostrukim kamerama.

Next Post

Jedna od najboljih značajki iPhonea konačno ide u Disney World i Disneyland

Related Posts