Potresi na Santoriniju: Što se događa – i zašto?

Seizmička Aktivnost na Santoriniju: Što se Događa?

Grčko otočje Santorini obično priziva slike lijepih bijelih zgrada i snovitih plavih mora. Ipak, od siječnja ove godine, ovo idilično mjesto u Egejskom moru postalo je središte gotovo neprekidne seizmičke aktivnosti. Što se zapravo događa u ovom slikovitom kutku svijeta?

Sveprisutni Potresi

Prema najnovijim informacijama iz Seizmološkog laboratorija Sveučilišta u Ateni, tijekom proteklih 24 sata zabilježeno je 90 potresa s epicentrom u regiji Kikladi, koja uključuje Santorini, Amorgos i Ios. Jedan od tih potresa imao je magnitudu iznad 5.0. Na prvi pogled, to može zvučati kao puno potresa, no ovo je samo nastavak dugog niza. Na primjer, 26. siječnja, u Kikladi je zabilježeno 26 potresa, a ukupan broj potresa od tada navodno je premašio 12,800. U nekim danima u veljači zabilježeno je više od 1,000 potresa dnevno.

Učinak Potresa na Stanovništvo

  • Prolazni potresi doveli su do proglašenja izvanrednog stanja na Santoriniju i Amorgosu.
  • Tisuće stanovnika odlučilo je napustiti otok zbog brige o svojoj sigurnosti.

Santorini nije nepoznat po geološkim nemirima – otok je vulkanskog podrijetla i i dalje se smatra aktivnim, iako nije bilo značajnih erupcija od 1950-ih. Premda seizmička aktivnost može ukazivati na moguću erupciju, seizmolozi su istakli da vulkanska aktivnost nije uzrok nedavnih potresa.

Što Uzrokuje Seizmičku Aktivnost?

Prema izjavama Seizmološkog laboratorija Sveučilišta u Ateni, “seizmička aktivnost koja se trenutno promatra unutar aktivnog vulkanskog luka Južnog Egeja nije izravno povezana s bilo kojim poznatim vulkanskim centrom.” Umjesto toga, aktivnost se čini kao seizmičko jato, što se odnosi na seriju relativno malih potresa koji se događaju u kratkom vremenskom razdoblju na istom mjestu, bez jasno prepoznatljive “glavne potresne pražnjenja”.

Budućnost Seizmičke Aktivnosti

Seizmolozi napominju da nismo u stanju precizno predvidjeti gdje će se aktivnosti kretati. No, predložili su nekoliko mogućnosti o tome što bi se moglo dogoditi:

  • Jedna mogućnost je da se aktivnost nastavi sa sve manjim magnitudama i brojem potresa, ali da potraje nekoliko mjeseci.
  • Druge mogućnosti uključuju rizik od potresa većih magnituda, što može potaknuti glavnu potresnu aktivnost.

“Trenutno nadgledamo ne samo seizmografe, već i brojne druge sustave koji prate deformaciju tla, emisije plinova i satelitske podatke,” izjavio je Costas Papazachos, profesor geofizike. “U ovom trenutku mogu reći da nemamo konačnu prognozu jer je prerano za procjenu trenutnog blagog smanjenja seizmičke aktivnosti.”

Zaključak

Nadamo se da će ova trenutna seizmička aktivnost na Santoriniju donijeti pozitivna iznenađenja te da će se situacija riješiti u skoroj budućnosti. Santorini će, unatoč ovom izazovu, ostati jedno od najljepših mjesta na svijetu, održavajući svoju čaroliju i privlačnost za posjetitelje iz cijelog svijeta.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Nevjerojatan fosil pčele star 14,6 milijuna godina otkriven u Novom Zelandu

Next Post

Pomaže li vježbanje u mršavljenju?

Related Posts