Folk Remedies for Alcohol Overindulgence: A New Approach
Kada govorimo o lijekovima za prekomjernu konzumaciju alkohola, često se suočavamo s neuspješnim pokušajima u testiranju tih sredstava. Dok je to manje problematično kada ste samo popili malo previše piva, znatno je ozbiljnije kada se suočavate s fatalnom intoksikacijom alkoholom. Međutim, nedavna istraživanja ukazuju na zanimljive rezultate kroz kontrolirano duboko disanje.
Statistika i ozbiljnost problema
Procjenjuje se da svake godine oko 3 milijuna ljudi umre zbog uzroka povezanih s alkoholom. U mnogim slučajevima, to je rezultat dugotrajne prekomjerne konzumacije, dok je u drugim slučajevima posljedica ekstremnog pijanstva, osobito kada medicinske usluge nisu dostupne. Dr. Joseph Fisher iz Kanadske zdravstvene mreže istaknuo je da kada etanol uđe u krvotok, 90 posto se uklanja metabolizacijom u jetri, organu koji ne može biti ubrzan.
Alternativni pristupi liječenju
- Kod osoba s opasno visokom razinom alkohola u krvi, trenutni tretman uključuje ublažavanje simptoma.
- Jedini način da se pomogne jest osigurati dovoljnu opskrbu kisikom u mozak.
- Preostalih 10 posto alkohola eliminira se putem bubrega i pluća.
Razlog zbog kojeg testovi daha otkrivaju koncentraciju alkohola u krvi leži u tome što možemo osjetiti miris isparavanja alkohola iz daha. S obzirom na to, Dr. Fisher i njegov tim pitali su se može li intenzivnije i brže disanje ubrzati proces eliminacije alkohola.
Kontrolirano disanje kao metoda detoksikacije
Ova ideja već se koristila za uklanjanje opasnih tvari poput ugljikovog monoksida. U članku objavljenom u časopisu Scientific Reports, tim otkriva da ova metoda funkcioniše, ali uz dodatnu pomoć. Dr. Fisher je istaknuo: “Ne možete jednostavno hiperventilirati, jer biste u minuti ili dvije postali vrtoglavi i onesvijestili se.” Iako ugljikov dioksid uzrokuje mnogo problema u atmosferi, on igra ključnu ulogu u krvotoku. Prebrzo disanje uklanja ga zajedno s etanolom.
Ukoliko trnci u udovima i vrtoglavica ne zaustave prekomjerno disanje, nesvjestica će sigurno učiniti svoje. Dr. Fisher i njegov tim razvili su uređaj koji hvata dio ispuštenog CO2 i vraća ga u tijelo prilikom udisanja, održavajući optimalne razine plina u krvi dok se alkohol postepeno eliminira. “To je vrlo osnovni, low-tech uređaj koji se može napraviti bilo gdje u svijetu: ne zahtijeva elektroniku, računala ili filtre,” rekao je Dr. Fisher. “Teško je objasniti zašto ovo nismo pokušali prije desetljeća.”
Rezultati istraživanja i perspektive
Trenutačno je uzorak sudionika ograničen na pet zdravih muškaraca s razinama alkohola oko 0,1 posto; to vjerojatno nije opasno, osim ako upravljaju vozilom ili rade s mašinama. Kako će ova metoda funkcionirati u kliničkom okruženju još uvijek ostaje neizvjesno, s obzirom da bi pijane osobe mogle imati poteškoća s praćenjem uputa. Ipak, sudionici su uspjeli povećati eliminaciju etanola do tri puta. Iako su se neki od njih osjećali dosadno tijekom procesa, nisu prijavili nelagodu.
Zaključak
U svakom slučaju, ovaj uređaj Dr. Fishera mogao bi biti od koristi onima koji trebaju brzo triježnjenje nakon pretjeranog konzumiranja alkohola. Novi pristupi poput ovoga mogli bi otvoriti vrata za inovacije u liječenju alkoholnih intoksikacija.