Posljednja živa divlja vrsta konja na svijetu ima uspješno mapirani genom

Przewalski’s konji: Povratak u Središnju Aziju uz pomoć genomike

Nakon što su u divljini izumrli 1960-ih godina, Przewalski’s konji ponovno se vraćaju u svoje prirodno stanište na ravnicama Središnje Azije. Tijekom posljednjih godina, istraživači s Univerziteta Minnesota uspješno su mapirali cijeli genom ove vrste, što je ključni korak u očuvanju. Genomika, nauka koja proučava kompletnu DNK organizma, igra vitalnu ulogu u očuvanju. Ova saznanja omogućavaju znanstvenicima procjenu raznolikosti populacije, što može pomoći u sprječavanju inbreedinga, te pružaju uvid u genetsku osnovu svojstava koja mogu utjecati na zdravlje.

Izrada referentnog genoma

Za korištenje genomike u očuvanju, potrebno je imati referentni genom. Iako je već postojao jedan za Przewalski’s konje, tim istraživača želio je poboljšati postojeći model. “Proučavanje gena bez dobrog referentnog genoma sličan je rješavanju 3 milijarde dijelova puzzli bez slike na kutiji,” izjavila je Nicole Flack, suvoditeljica studije koja opisuje generaciju genomske mape. “Istraživači Przewalski’s konja koji proučavaju mutacije u važnom genu trebaju dobru referentnu sliku za usporedbu.”

Prvi korak bio je uzeti uzorak krvi od Varuschke, desetogodišnjeg Przewalski’s konja koji živi u zoološkom vrtu u Minnesoti, a potječe od divljih članova vrste koji su nekoć živjeli u Mongoliji. Nakon toga, uzorak je sekvencioniran i sastavljen u referentni genom. Ovaj proces korištenjem uređaja veličine limenke sode pokazuje koliko je napredovala genomika u posljednjim godinama, omogućujući istraživanje u terenskim uvjetima.

Rezultati i važnost očuvanja

Rezultantni referentni genom imao je BUSCO rezultat gotovo 99 posto, što mjeri potpunost genoma i sugerira da bi ovaj model mogao biti korisna osnova za očuvanje. Przewalski’s konji gotovo su potpuno izumrli tijekom 20. stoljeća zbog klimatskih promjena, gubitka staništa, natjecanja za resurse i lova. Ipak, oslonivši se na 12 divlje uhvaćenih konja, populacija danas broji oko 2,000, a neki su ponovno uvedeni u Zlatnu Stepu u Kazahstanu.

Unatoč ovim naporima, Przewalski’s konji i dalje se smatraju ugroženima. Kao posljednji pravi divlji konji na svijetu, značaj očuvanja, uključujući izradu referentnog genoma, postaje još očitiji. “Dostupnost visoko kontinuitetnog referentnog genoma bitna je za podršku ovim kontinuiranim naporima. […] Ova poboljšana mapa Przewalski’s konja bit će vrijedna resursa,” ističu autori studije. Istraživanje je objavljeno u časopisu G3.

I zaključak

Przewalski’s konji predstavljaju jedinstven primjer uspješnog očuvanja, a nova saznanja iz genomike ne samo da će pomoći u očuvanju ove vrste, već i pružiti važne informacije za druge slične napore u očuvanju biodiverziteta. Njihov povratak na ravnice Središnje Azije simbolizira nadu i moguće rješenje za zaštitu ugroženih vrsta diljem svijeta.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Nova ljudska generacija službeno započinje 2025.

Next Post

Rudnici kralja Salomona bili su puno čistiji nego što se ranije mislilo

Related Posts