Nova Istraživanja o Florida Struji: Je li Slabost AMOC-a Mjera Pogreška?
Prema novom istraživanju, očigledno slabljenje jedne od najvažnijih oceanskih struja na svijetu može biti rezultat mjere pogreške uzrokovane premještanjem geomagnetskog polja. Ako je to točno, mogli bismo se suočavati s manjim rizikom od jedne od najslađih, ali i najnesigurnijih posljedica globalnog zagrijavanja.
Što je Atlantic Meridional Overturning Circulation (AMOC)?
Atlantic Meridional Overturning Circulation (AMOC) igra ključnu ulogu u klimatskom sustavu. Donosi tople vode s ekvatora do sjevernog Atlantika, čime pridonosi blagoj klimi Europe za njenu geografsku širinu. Također, smatra se da AMOC pokreće globalnu termohalinsku cirkulaciju koja stabilizira temperature širom svijeta.
Prijetnje AMOC-u i Florida Struja
Postoje zabrinutosti da bi porast globalnih temperatura mogao poremetiti AMOC, vjerojatno oslobađanjem veće količine otopljene vode s Grenlanda. Međutim, za razliku od mnogih drugih aspekata znanosti o klimatskim promjenama, strah od slabljenja ovog sustava ostaje kontroverzan. Florida Struja, ključna komponenta AMOC-a, transportira vodu koju ispušta Loop Current iz Meksičkog zaljeva, vozeći je prema sjeveru uz istočnu obalu SAD-a. Ova struja je najbrža u cijelom sustavu Golfskih struja i jedna od najbržih na svijetu.
Mjerenje Florida Struje
Od 1982. godine, jačina Florida Struje mjerena je korištenjem metodologije koja nije dostupna za mnoge druge struje. Podmorski kablovi između Floride i Bahama osiguravaju indikacije jačine struje prema naponu koji njihovo strujanje inducira u kablovima. Prethodne analize ovih kablova smatrane su dokazom da Florida Struja slabi, što je loš znak za AMOC kao cjelinu.
Geomagnetsko Polje i Mjerenja Struje
Međutim, geomagnetsko polje Zemlje također utječe na napon u ovim kablovima. Autori novog istraživanja tvrde da nije uzeta u obzir promjena u snazi polja, što je dovelo do pogrešnog tumačenja jačine struje. Nakon ispravke ovih promjena, primjećuju da slabljenje Florida Struje mjeri kao neznatno. Florida Struja je posebno brza, dosežući brzinu do 2 metra u sekundi, dijelom zbog plitke vode kroz koju prolazi, rijetko dublje od 800 metara.
Podaci i Značajke Struje
Pokret slane (i stoga električki vodljive) vode u magnetskom polju stvara razlike u naponu koje utječu na kablove. Ove razlike, koje prosječno iznose 1.25 volti, mjerene su svake minute od 1982. godine, uz 17-mjesečnu pauzu oko 2000. godine. Na temelju ovih podataka, činilo se da Florida Struja nosi 30,000 kubičnih metara u sekundi manje svake decenije. Međutim, nakon uzimanja u obzir premještanja geomagnetskih polova, smanjenje jačine struje se zapravo svede na 0.1 sverdrups, što ukazuje na promjenu unutar margine pogreške.
Dugoročno Posmatranje i Budućnost AMOC-a
Iako su mjerenja koja uključuju brodove i plutajuće uređaje općenito pokazivala stabilnost jačine Florida Struje, ova istraživanja potkrepljuju sumnjivost oko pouzdanosti upotrebljenih proxy podataka poput temperature vode. Činjenica da Florida Struja predstavlja samo dio AMOC-a ne dokazuje stabilnost cijelog sustava.
Završna Misao
Dr. Denis Volkov s Univerziteta u Miamiju ističe kako ovo istraživanje ne negira mogućnost usporavanja AMOC-a, već pokazuje da je Florida Struja ostala stabilna više od 40 godina. “Postojeća zapažanja tek počinju razjašnjavati varijabilnost između decenija i potrebno je još godina kontinuiranog praćenja kako bismo potvrdili ili opovrgnuli mogućnost dugoročnog opadanja AMOC-a,” naglasio je.
U konačnici, ovo istraživanje sugerira da je nesigurnost u vezi AMOC-a veća nego što se ranije pretpostavljalo. Dok globalne klimatske promjene već imaju razumljive i strašne posljedice, slabljenje AMOC-a može dodatno pogoršati situaciju. Pratimo li daljnje promjene, neizvjesnost ostaje ključna tema u znanosti o klimatskim promjenama.