Pluto’s Gate: Mračna Tajna Turske
U Turskoj postoji mjesto ispod kojeg izlaze čudni isparavanja, a to su drevni Grci i Rimljani koristili u svojim ritualima Sjeti bogova podzemlja. Ovo mjesto, poznato kao Plutoova vrata, predstavlja smrtonosni portal između dva svijeta.
Povijest Plutoovih vrata
Plutoova vrata su izvrstan primjer plutoniona, vjerskog hrama posvećenog bogu Plutonu (izvorno Hadu, no ime je s vremenom postalo sinonim za sam podzemni svijet). Ova tajanstvena lokacija ponovno je otkrivena 2013. godine blizu grada Pamukkale na jugozapadu Turske, kada su talijanski arheolozi pratili put termalnog izvora. Prema povijesnim izvorima, ova vrata u pakao bila su smještena negdje u Hierapolisu, gradu koji je osnovao Eumen II, kralj Pergamona, 190. godine prije Krista.
Hierapolis: Centar Iscjeljenja
Hierapolis je bio živahno mjesto poznato kao centar iscjeljenja, jer su ljekarnici vjerovali da termalni izvori iz njegovih dubina posjeduju ljekovita svojstva koja mogu izliječiti bolesne i olakšati onima s kroničnim tegobama. Kasnije je, nakon smrti posljednjeg Attalid kralja Pergamona 133. godine prije Krista, darovan Rimskom republikom. Iako je Hierapolis kasnije imao značajnu ulogu u širenju kršćanstva u prvom stoljeću nove ere, hram posvećen Plutonu ostao je mjesto okupljanja drevnih ljudi kako bi se susreli s kroničkim bogovima – bogovima podzemlja.
Rituali u Plutovim vratima
Hram je bio izgrađen s prolazom i okruglom arenom koja je vodila do same špilje. Posjetitelji su bili zabranjeni ući unutra, no mogli su sjediti na uzdignutim sjedalima i promatrati rad svećenika. Na zoru bi ti božanski posrednici vodili bikove kroz arenu prema vratima, gledajući kako se životinja bori i brzo umre dok su svećenici ostajali nepovrijeđeni.
Posjetitelji su mogli čak sudjelovati u ovoj jezivoj ritualu. Mogli su kupiti male životinje i ptice (čiji bi prihod podržao održavanje hrama, slično modernoj suvenirnici) koje bi potom pustili u arenu. Po ulasku, životinje bi podlegle Hadeovom dahu smrti – ostavljajući gledatelje fasciniranim i zaprepaštenim.
Svedočanstvo Strabona
O svemu ovome svjedočio je Strabo, poznati grčki geograf, filozof i putnik, koji je zapisao: “Ovaj prostor ispunjen je isparavanjima toliko maglovitim i gustim da jedva možete vidjeti tlo. Svaka životinja koja uđe unutra umire trenutnom smrću. Bacivao sam vrabce i oni su odmah umrli.”
Smrtonosne isparavanja i istraživanja
Isparavanja koja izlaze iz špilje i dalje su toliko snažna da ptice s vremena na vrijeme padaju na smrt ako priđu preblizu. Ove nesreće uzrokovane su plinovima koji prate termalne vode koje izlaze iz pukotine unutar špilje. U 2018. godini istraživači su analizirali plin, vulkanski ugljični dioksid (CO2), i otkrili da se njegova koncentracija u atmosferi razlikovala ovisno o tome koliko ste blizu ulazu. U areni gdje su životinje bile žrtvovane, razine CO2 mogle su biti između 4% i 53% ovisno o vašoj udaljenosti od ulaza u špilju i vašoj visini iznad tla.
Što ste bliže tlu, to je koncentracija plina bila snažnija. U osnovi, isparavanja su stvarala jezero nevidljivih toksina. Plinovi su bili toliko jaki da su mogli ubiti čovjeka unutar minute izlaganja gušćim područjima. Svećenici su mogli podnijeti ritual jer su bili viši od bika i drugih životinja koje su žrtvovali, što znači da su im usta i nosovi ostajali iznad smrtonosnih oblaka koji su se skupljali ispod.
Ipak, njihova izloženost CO2 u okolnoj atmosferi ostavljala bi ih donekle “narkotiziranima” i halucinirajućima zbog isparavanja.
Završna misao
Plutoova vrata ostaju fascinantno mjesto bogato poviješću i mistikom. Ovdje se sukobljavaju svijeta života i smrti, stvarajući neponovljivo iskustvo koje nas podsjeća na raznolikost ljudskih vjerovanja i rituala. Posjet ovoj drevnoj lokaciji može biti nevjerojatno putovanje u dublje razumijevanje naših korijena i mitova.