Planina Adams, najveći aktivni vulkan u Washingtonu, bilježi rekordnu seizmičku aktivnost

Neobična Aktivnost na Planini Adams: Što se dešava?

Planina Adams, smještena u Washingtonu, privukla je pažnju zahvaljujući neobičnoj seizmičkoj aktivnosti u posljednje vrijeme. Prema izvještaju Američkog geološkog instituta (USGS), došlo je do šest potresa u rujnu, što je neuobičajeno s obzirom na to da se obično događa jedan svaki dvije do tri godine. Ove informacije predstavljaju najveći broj potresa zabilježenih na planini Adams unutar jednog mjeseca od kada se praćenje počelo 1982. godine.

Detalji o Potresima

Potresi su imali magnitudu od 0,9 do 2,0 i zabilježeni su na seizmičkoj stanici koja se nalazi otprilike 11 kilometara (7 milja) od vrha planine Adams. Iako su znanstvenici uspjeli zabilježiti mnoge detalje, još uvijek nisu utvrdili točne dubine i lokacije ovih potresa.

Mnogi se pitaju: “Dovode li potresi do vulkanskih erupcija?” Iako mogu, USGS je uvjerio javnost da trenutni nivo seizmološke aktivnosti na planini Adams nije razlog za zabrinutost. Iako je ova planina klasificirana kao “vulkan visokog rizika”, koji uzima u obzir prethodne erupcije, planina Adams je bila prilično mirna; posljednja erupcija dogodila se prije između 3,800 i 7,600 godina.

Što Kažu Stručnjaci?

Jon Major, vođa tima znanstvenika iz USGS-a u Vancouveru, izvijestio je Oregon Public Broadcasting (OPB) o trenutnoj situaciji: “Nemamo stanicu za mjerenje plinova, ali zasad nema naznaka da vulkan pokazuje znakove degažiranja.” Također, satelit je otkrio da nema vidljive deformacije tla.

Iako je nejasno zašto je došlo do porasta broja potresa, Major je istaknuo: “Vulkani u Kaskadama uvijek nam šalju signale. Planina Adams obično je prilično tiha, ali sada se čini da želi malo više komunicirati.” Također, priznao je izazove u praćenju aktivnosti zbog nedostatka seizmičkih stanica u blizini.

Što Dalje?

Kako bi bolje razumjeli situaciju, Cascades Volcano Observatory dobio je dozvolu od US Forest Service-a za postavljanje privremenih seizmičkih stanica u tom području. Podaci koje prikupe ove stanice bit će poslani CVO-u i Pacific Northwest Seismic Network (PNSN), koji će ih analizirati. “Ovo će poboljšati naše sposobnosti lociranja manjih potresa s većom sigurnošću i pomoći nam u razumijevanju uzroka ovih potresa”, navodi se u izjavi USGS-a.

Zaključak

Planina Adams trenutačno prolazi kroz nevjerojatnu pojavu seizmičkih aktivnosti. Iako su se pojavila neka pitanja i sumnje, stručnjaci naglašavaju da nema razloga za uzbunu. Uz nova istraživanja i tehnologije, očekuje se da će bolje razumjeti uzroke ovog neobičnog fenomena. Ostavljamo vas s pitanjem: što nam planina Adams još može otkriti?

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Antarktičko poluotok postaje zelen prije naših očiju, izazivajući ozbiljne brige

Next Post

Energetski zahtjevi generativne AI “upućuju na ubrzavanje klimatske krize” – vodeći istraživač upozorava na utjecaj na okoliš nove značajke pretraživanja Googlea

Related Posts