Zašto su ponovne boce za vodu postale ključni dodatak našeg vremena
Ponovno korištenje postalo je važno zbog briga o okolišu, protiv plastičnog pokreta i utjecaja samopomoćnih gurua opsjednutih hidratacijom. Istraživanja pokazuju da čak 60% američkih odraslih sada koristi boce za vodu. Iako se promoviraju kao ekološki prihvatljive, višekratne boce možda skrivaju malu tajnu.
Opasnosti od mikroba u ponovnim bocama za vodu
Unatoč njihovoj ekološkoj ulozi, višekratne boce za vodu mogu biti pravi leglo mikroba, uključujući štetne bakterije, viruse i gljivice koje mogu uzrokovati bolesti. Samo sadržaj vode nije problem, pod uvjetom da je redovito punite čistom vodom. Ključni problem leži u kontaktu usta s boce, što prenosi bezbroj mikroorganizama, ostataka hrane, tjelesnih tekućina i drugih nečistoća s svakim gutljajem. Tijekom vremena, vlažno okruženje unutar boce štetno djeluje na razvoj ovih mikroskopskih „bugova“.
Studije o zagađenju boca za vodu
Studija iz 2017. koju je provelo istraživačko sveučilište Purdue testirala je 90 ponovnih boca za vodu i otkrila da se većina njih bori s bakterijama. Otprilike 70% boca imalo je razine bakterija više od dozvoljenih u pitkoj vodi u nekim zemljama, dok je 60% bilo toliko zagađeno da je premašilo najviše sigurnosne granice. Još zabrinjavajuće, gotovo četvrtina boca sadržavala je koliformne bakterije, poput Campylobacter, E. coli i Salmonella, koje su povezane s bolestima prenosivim hranom.
Načini za smanjenje zagađenja
Istraživači su utvrdili da su staklene boce imale najniže razine kontaminacije, vjerojatno zbog svoje lakoće čišćenja i neporoznosti. Nadalje, boce koje su se koristile za napitke osim vode (npr. kava, čaj, soda, sok) pokazivale su veći rast bakterija jer šećeri i hranjivi sastojci u tekućini hrane mikroorganizme.
Važno je primijetiti da većina ljudi (84%) pokušava čistiti svoje boce, no čini se da to ne čine na zadovoljavajući način. Ispitivanja su pokazala da samo 46% ispitanika ispere bocu svakodnevno, dok je preko 30% čekalo tjedan ili više dana između pranja. Zapanjujuće, 15% nikada nije čistilo svoje boce, a 40% ih je pralo samo jednom mjesečno.
Ključ za zdravlje: redovito čišćenje
Rješenje ovog problema leži u redovitom čišćenju (ne samo brzinskom ispiranju). U drugoj studiji utvrđeno je da prosječna višekratna boca sadrži oko 75,000 bakterija po mililitru tekućine, ali taj broj “brzo raste” do 2 milijuna već sljedeći dan. Brzo ispiranje vodom nije dovoljno da se uklone sve mikrobiološke prijetnje.
Stručnjaci preporučuju da svake dana kada koristite svoju bocu izvršite temeljito čišćenje.
Kako pravilno čistiti boce za vodu
- Koristite specijalizirane tablete za čišćenje boca koje često sadrže sastojke poput sode bikarbone i limunske kiseline.
- Obratite pažnju na gumene dijelove, slamke ili poklopce, koji mogu imati sitne rupe u kojima se zadržava vlaga.
- Redovito provjeravajte znakove rasta plijesni ili buđi i odmah temeljito ih očistite kod pronalaska.
Benjamin Turner, instruktor na Sveučilištu Alabama u Birminghamu, ističe važnost čišćenja svih dijelova koji mogu držati vlagu kako bi se spriječio rast plijesni.
Zaključak
Ponovno korištenje boca za vodu može biti odličan način smanjivanja plastičnog otpada, ali je važno održavati ih čistima kako biste zaštitili svoje zdravlje. Redovno čišćenje i pravilna njega ključni su za sigurnu hidrataciju, pa je pobrinite se da vaša boca ostane čista i sigurna za korištenje!